Ulubiona pizza Polaków

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-11-28 18:41
Dodaj do Wykop.pl
Ulubiona pizza Polaków - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora

 

Popularność pizzy w Polsce

Pizza to najchętniej zamawiane danie na świecie. Ta kultowa potrawa cieszy się olbrzymią popularnością również w Polsce. W 2021 r. dostawcy zrealizowali ok. 300 tys. zamówień, a znacznie więcej osób zajadało się pizzą w restauracjach. Najbardziej lubianymi rodzajami tego przysmaku są pizze w stylu neapolitańskim, czyli takie z pulchnymi brzegami i soczystym środkiem, lub rzymskim, które charakteryzują się równym i nieco sztywniejszym ciastem. 

Potrawa ta w różnych odsłonach towarzyszy Polakom w czasie towarzyskich spotkań, gości na stołach podczas transmisji wydarzeń sportowych, a także uświetnia romantyczne kolacje przy świecach. Nic więc dziwnego, że największą liczbę zamówień restauracje realizują w godzinach popołudniowych i wieczornych, czyli między 16:00 a 19:00. 

Polacy zwracają uwagę nie tylko na wyjątkowy smak, ale także na cenę, która mimo trudnych czasów pozostaje przystępna. Placek w rozmiarze XXL kosztuje średnio 50-60 zł, a liczne promocje na pizze sprawiają, że można zjeść ten smakołyk jeszcze taniej w atrakcyjnych zestawach. 


Lider rankingu – pizza pepperoni

Jak się okazuje, Polacy mają też sprecyzowane upodobania dotyczące smaku pizzy. Preferują oni pizze mięsne – z dodatkiem kurczaka, szynki, boczku, wołowiny czy wieprzowiny. Dzięki tym składnikom danie staje się pożywne, sycące, dostarcza sporo energii, a przy tym jest bardzo smaczne.

Zdecydowanym liderem rankingu jest klasyczna pizza pepperoni stworzona na bazie trzech prostych dodatków: aromatycznego sera i sosu pomidorowego – bez których trudno wyobrazić sobie to danie – oraz ostrej kiełbasy pepperoni, która sprawia, że ten rodzaj pizzy staje się bardziej wyrazisty w smaku niż klasyczna margherita. 


Jakie pizze lubią Polacy?

Drugie miejsce w rankingu najchętniej zamawianej pizzy w Polsce zajmuje capricciosa z dodatkiem szynki, pieczarek, sera mozzarella i sosu pomidorowego. Jej znakiem rozpoznawczym jest łagodny smak, który odpowiada najmłodszym. O tę pozycję w menu pytają zazwyczaj rodziny z dziećmi. Na najniższym stopniu podium znalazła się margherita, czyli najbardziej klasyczna wersja pizzy, która zawiera tylko sos pomidorowy i ser mozzarella. To doskonała opcja bezmięsna, po którą chętnie sięgają wegetarianie.

Miejsce tuż za podium zajęła kontrowersyjna pizza hawajska z dodatkiem sosu pomidorowego, sera mozzarella, szynki oraz ananasa. Według obiegowej opinii jest to danie w równym stopniu uwielbiane i znienawidzone przez koneserów pizzy. 

Na dalszych miejscach w zestawieniu znalazły się pizze mięsne w stylu amerykańskim i opcje wegetariańskie (np. cztery sery). Okazuje się, że Polacy dość niechętnie decydują się na pizzę z kontrowersyjnymi dodatkami takimi jak kapary.

Reklama