Jazda na letnich oponach zimą a ubezpieczenie. Jakie konsekwencje grożą kierowcom?

Radio Wrocław | Utworzono: 2022-12-29 11:24 | Zmodyfikowano: 2022-12-29 11:33
Dodaj do Wykop.pl
Jazda na letnich oponach zimą a ubezpieczenie. Jakie konsekwencje grożą kierowcom? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Chociaż prawo nie zabrania jazdy zimą na letnich oponach, taki wybór daleki jest od rozsądnego. Wystarczy nieznaczne pogorszenie warunków na drodze, żeby narazić wszystkich uczestników ruchu na niebezpieczeństwo.


Jazda na oponach letnich zimą – nie bądź zagrożeniem dla siebie i innych

Policjant w trakcie kontroli raczej nie zapyta Cię o opony zimowe, o ile założone spełniają kryteria dotyczące wymaganej wysokości bieżnika. Nie oznacza to jednak, że możemy ignorować zalecenia wymiany ogumienia wraz z nadejściem zimy. Według analiz ekspertów z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO) opublikowanych w raporcie „Wpływ opon na bezpieczeństwo drogowe”, prawdopodobieństwa uczestniczenia w wypadku w zależności od rodzaju użytego ogumienia jest bardzo duże. Jeżeli będziemy w porę zmieniać opony na zimowe, możemy ograniczyć ryzyko aż o 45,8%.1 Podobny poziom ochrony zapewnia nam zapięcie pasów bezpieczeństwa. To porównanie bardzo dobrze oddaje fakt, jak ważna jest jazda na odpowiednim rodzaju ogumienia.

Na szczęście świadomość ryzyka jest w Polsce na wysokim poziomie. Według badania przeprowadzonego przez firmę SW Research, opony zmienia 83,5% polskich kierowców. Z kolei kolejne 12,5% używa opon całorocznych. Warto również dodać, że 1,7% kierowców, którzy przez cały rok jeżdżą na oponach zimowych, nie zapewnia sobie odpowiedniego bezpieczeństwa zimą.2 Kiedy temperatury są wyższe, specjalistyczne opony zimowe zużywają się bardziej niż modele letnie. Dlatego, kiedy przychodzi do pogorszenia warunków atmosferycznych, zużyte zimówki również mogą okazać się niewystarczające.

Podobna będzie odpowiedzieć na pytanie: czy opony letnie niszczą się zimą? Mieszanka materiałów dedykowana dla miesięcy letnich jest nieprzystosowana do niskich temperatur. W konsekwencji twardnieje, kruszy się i niszczy. Jednak należy pamiętać, że przede wszystkim nie zapewnia ona odpowiedniej przyczepności. Samochód łatwiej może wpaść w poślizg, a tym samym doprowadzić do wypadku, którego kosztów nie pokryje Twoje ubezpieczenie samochodu AC. Jak to możliwe? Przeczytaj poniżej.


Opony letnie w zimie – ubezpieczenie

Przejdźmy teraz do kwestii ubezpieczenia samochodu. Czy jazda na letnich oponach w zimie ma wpływ na ubezpieczenie? W przypadku polisy OC towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą opierać decyzji o niewypłaceniu lub pomniejszeniu odszkodowania na niewłaściwym ogumieniu. Skoro przepisy dopuszczają jazdę na letnich oponach zimą, ubezpieczyciel nie może odmówić wypłaty pieniędzy w oparciu o ten aspekt.

Inaczej jest w przypadku ubezpieczenia AC. Kiedy do kolizji dochodzi z naszej winy, nieodpowiednie opony mogą stanowić podstawę do obniżenia lub odmowy wypłaty odszkodowania. Podstawą do takiej decyzji TU jest art. 362 Kodeksu cywilnego, gdzie znajdziemy zapis o wpływie właściciela na spowodowanie lub zwiększenie szkody. W podobnym tonie utrzymany jest również art. 827, gdzie mowa o „rażącym niedbalstwie”.

Pamiętaj, żeby sprawdzić ważne aspekty ubezpieczenia, zanim zdecydujesz się na zakup konkretnej oferty. Porównywarka OC Punkta podczas darmowej kalkulacji umożliwia wgląd w szczegóły polisy, w których to znajdziesz informacje na temat zakresu każdej z propozycji.

Czasami zima przychodzi niespodziewanie. Nagły atak chłodu i śniegu nawiedził ostatnio województwo dolnośląskie, w tym także Wrocław. Ubezpieczenia AC w przypadku spowodowania kolizji na letnich oponach może nie pokryć powstałych strat, dlatego warto dbać o wymianę ogumienia, zanim zima ponownie zaskoczy kierowców w nowym roku.


1 https://pzpo.org.pl/assets/files/Raport_PZPO_2018_12122018_light.pdf

2 https://punkta.pl/akademia/dochodzenie-odszkodowan/brak-opon-zimowych-a-ubezpieczenie-oc/

Reklama