Nauka jazdy we Wrocławiu – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-01-03 13:24 | Zmodyfikowano: 2023-01-03 13:28
Dodaj do Wykop.pl
Nauka jazdy we Wrocławiu – co warto wiedzieć przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora

 

Jakie uprawnienia daje prawo jazdy kat. B?

Prawo jazdy kat. B to najczęściej wybierana kategoria pojazdów, do której uprawnienia można uzyskać już w wieku 18 lat. Zgodnie z przepisami po otrzymaniu pozytywnego wyniku z egzaminu państwowego możesz poruszać się samochodem osobowym (lub małym dostawczym) o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony. Dokument w formie blankietu wydawany jest na okres maksymalnie 15 lat (lub krótszy) – po upływie tego czasu kierowcy są zobowiązani ponownie wykonać badania lekarskie, które pozwolą stwierdzić brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu.

Każdy kandydat, który chce zostać kierowcą, przed zapisem na kurs prawa jazdy we Wrocławiu musi wykonać swoje pierwsze badania – ich koszt to około 200 złotych. W następnej kolejności wystarczy utworzyć PKK – Profil Kandydata na Kierowcę w wydziale komunikacji najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Z tak przygotowanym kompletem dokumentów możesz zapisać się na kurs w wybranym Ośrodku Szkolenia Kierowców.

 


Kiedy można zapisać się na kurs prawa jazdy?

Do egzaminu na prawo jazdy możesz przystąpić najwcześniej w dniu ukończenia 18. roku życia. Kurs można zacząć realizować już trzy miesiące przed planowaną datą urodzin. Kandydaci na kierowców mogą zapisać się do szkoły nauki jazdy, mając ukończone co najmniej 17 lat i 9 miesięcy.

Kurs prawa jazdy kat. B jest przeznaczony dla wszystkich kandydatów – niezależnie od ich wieku (nie dotyczy minimalnego wieku umożliwiającego wzięcie udziału w kursie). Na zajęcia mogą zapisać się zarówno osoby w średnim wieku, jak i seniorzy. W ich przypadku to badania lekarskie zdecydują o możliwości realizacji szkolenia i wydaniu uprawnień. Ograniczenie nie dotyczy również kobiet w ciąży, które mogą zrealizować kurs w pełni mimo zmiany stanu fizjologicznego.

 


Jak wybrać dobrą szkołę nauki jazdy we Wrocławiu?

Przy wyborze szkoły nauki jazdy warto zwrócić uwagę m.in. na odległość placówki od miejsca zamieszkania, usytuowanie placu manewrowego, opinie pozostałych kursantów oraz zdawalność egzaminów. Dużą zaletą OSK jest możliwość personalizacji harmonogramu zajęć – w Akademii Dobrej Jazdy we Wrocławiu uczestnicy kursu mogą realizować program szkolenia poprzez uczestnictwo w platformie e-learningowej w wybranym przez siebie czasie i miejscu z dostępem do internetu. Wykłady przygotowujące do egzaminu z części teoretycznej odbywają się również stacjonarnie w szkole nauki jazdy.

 


Jak wygląda egzamin na prawo jazdy?

Egzamin na prawo jazdy składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to test jednokrotnego wyboru, który sprawdza wiedzę z zagadnień podstawowych oraz specjalistycznych. W celu zaliczenia pierwszego etapu uczestnik powinien uzyskać co najmniej 68 punktów na 74 wszystkich możliwych. Łączna liczba pytań wynosi 32.

Część praktyczna egzaminu na prawo jazdy rozpoczyna się na placu manewrowym przy DORD, gdzie zadaniem kursanta jest wykazanie się praktyczną wiedzą na temat kontroli stanu technicznego pojazdu. Kolejno egzamin sprawdza umiejętności z zakresu wykonywania podstawowych manewrów m.in. jazdy po łuku i ruszania na wzniesieniu. Jeśli uczestnik wykona poprawnie zadania egzaminatora, ostatnią częścią jest sprawdzenie umiejętności praktycznych w ruchu miejskim w strefie egzaminacyjnej.

Reklama