Kryzys energetyczny a kupno nowego mieszkania we Wrocławiu – na co zwrócić uwagę?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-01-10 13:25 | Zmodyfikowano: 2023-01-10 13:26
Dodaj do Wykop.pl
Kryzys energetyczny a kupno nowego mieszkania we Wrocławiu – na co zwrócić uwagę? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora

 

Kryzys energetyczny w Polsce

Kryzys energetyczny nie oszczędził również i naszego kraju. Polscy konsumenci energii elektrycznej i ciepła znaleźli się w niemałych tarapatach. Niedobory węgla, ropy i gazu na rynkach światowych, słaby kursu złotego oraz wysokie stawki importu paliw i energii bezpośrednio przyczyniają się do coraz wyższych kosztów życia. Za sprawą kryzysu energetycznego gaz, prąd oraz węgiel podrożały aż o 40,3% w stosunku do ubiegłego roku. Wzrost cen energii to wzrost cen produktów używanych codziennie w całej Polsce. Przykładowo, w listopadzie 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku wzrosły aż o 17,5%[1].

Nikt nie ma wątpliwości, że sytuacja jest trudna dla wszystkich. Galopująca inflacja utrudnia zaplanowanie domowego budżetu, jednak skrupulatne gospodarowanie nim może ułatwić nam funkcjonowanie w nadchodzących miesiącach. Na początek warto poznać metody i rozwiązania, które pomagają zaoszczędzić energię i zacząć stosować je w codziennym życiu. Będzie to nie tylko korzystne dla naszego portfela, ale też dla środowiska. Co możemy zrobić, by oszczędzać prąd i zmniejszyć swoje rachunki?


Wymiana żarówek na energooszczędne

To chyba najłatwiejszy sposób na wprowadzenie drobnych zmian o dużym znaczeniu do naszego mieszkania. Lampy halogenowe zużywają do 10 razy więcej energii elektrycznej niż żarówki LED lub energooszczędne. Oczywiście są one droższe, ale ich żywotność jest też dłuższa (do 10 000 godzin).


Odłączanie urządzeń elektrycznych

Coraz więcej osób jest świadomych tego, że niektóre urządzenia w trybie czuwania nadal zużywają energię, pomimo tego, że są wyłączone. Wszystkie urządzenia elektryczne, które nie są używane, powinniśmy zawsze odłączyć od gniazda. Dotyczy to np. radia, telewizora czy komputera. Odłączenie ich, gdy wychodzimy z domu lub gdy nie zamierzamy z nich korzystać, sprawi, że zauważymy oszczędności na rachunkach za prąd.


Smart home poleca się na przyszłość

Coraz mocniej rekomendowane są także systemy smart home, pozwalające na zdalne sterowanie energią elektryczną i ogrzewaniem, które nie tylko ułatwiają życie, pozwalają chronić zasoby naturalne, ale również przekładają się wprost na niższe rachunki. To rozwiązanie coraz częściej pojawia się w nowych inwestycjach deweloperskich. Jedną z nich jest Murapol Osiedle Ferrovia, nowoczesny projekt na osiedlu Jagodno, zaprojektowany przy ul. Konduktorskiej we Wrocławiu. Nowa inwestycja Grupy Murapol to kompleks 30 budynków jednorodzinnych wolnostojących 2-lokalowych oraz 18 budynków jednorodzinnych 2-lokalowych w zabudowie szeregowej. Łącznie w 48 2-kondygnacyjnych obiektach powstanie 96 lokali mieszkalnych.

W budynkach tej inwestycji zamontowana będzie instalacja Home Management System, która umożliwia korzystanie z opcji smart home. Ta nowoczesna technologia automatyki mieszkaniowej pozwala na zdalne, ale także manualne zarządzanie oświetleniem, zaworami wody, energią i ogrzewaniem. Optymalizacja zużycia mediów to wygoda i oszczędność na rachunkach za energię elektryczną i cieplną sięgająca nawet 29% w skali roku. System smart home Murapol Appartme występuje w dwóch wariantach – basic oraz premium plus dodatkowe urządzenia w zależności od potrzeb lokatorów. Na przykład produkty Relay i Sensor, dostępne w każdej opcji, to elementy, które montowane są w rozdzielni elektrycznej. Te dwa niewielkie urządzenia przyczynią się do oszczędzania prądu w domu.


Fotowoltaika w mieszkaniu – słońce nie wysyła rachunków

Dobrym sposobem, aby uchronić się przed podwyżkami cen energii elektrycznej, jest inwestycja są panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika w domu czy bloku to najprostsze i najkorzystniejsze rozwiązanie wytwarzania zielonej energii. Dzięki temu można nie tylko zasilać energią słoneczną odbiorniki w swoim domu, ale także używać fotowoltaiki do ogrzewania czy podgrzewania wody do kąpieli. Instalacja fotowoltaiczna pozwala wykorzystać niemal każdą płaską powierzchnię, by czerpać energię ze słońca, a także nie generuje dodatkowych kosztów, poza zakupem odpowiedniej liczby paneli i osprzętu, ich zainstalowaniu i co pewien czas kontrolowaniu.

Ulokowanie paneli fotowoltaicznych na dachach budynków wrocławskiej inwestycji Murapol Osiedle Ferrovia zapewni mieszkańcom dodatkowe źródło energii, co nie tylko przyczyni się do ochrony środowiska, ale także zmniejszy koszt rachunków za prąd. Co ważne, fotowoltaika nie emituje zanieczyszczeń, nie generuje wysokich dźwięków i uciążliwego hałasu oraz nie wydziela szkodliwego dla ludzi promieniowania.

[1] Źródło: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/wskazniki-cen-towarow-i-uslug-konsumpcyjnych-w-listopadzie-2022-roku,2,133.html

Reklama