25 stypendystów wyróżnionych we Wrocławiu

BM, materiały prasowe | Utworzono: 2023-01-10 18:32 | Zmodyfikowano: 2023-01-10 18:33
25 stypendystów wyróżnionych we Wrocławiu - Fot: materiały prasowe
Fot: materiały prasowe

- Łącznie w ośmiu dotychczasowych edycjach przyznaliśmy 170 stypendiów artystycznych na kwotę ponad 3,6 mln zł. Program przynosi znakomite efekty, jesteśmy zachwyceni wieloma pracami, które już powstały -  mówił prezydent Jacek Sutryk, podczas uroczystego wręczania stypendiów. - Jestem przekonany, że i tym razem nasze stypendia nie tylko pomogą w realizacji planów zawodowych i pasji, ale znów staną się olbrzymią wartością dla Wrocławia.

Laureaci VIII edycji:


film:
1. Magdalena Zarębska
literatura:
2.Kamil Kawalec
3. Tomasz Majeran
4. Michał Zygmunt

muzyka:
5.Maciej Frett
6.Paweł Kulczyński
7. Ryszard Lubieniecki
8. Bogumił Misala
9. Albert Pyśk
10. Marta Śniady

teatr:
11. Anita Jakubik
12. Krzysztof Kopka
13. Adam Pietrzak
14. Rafał Pietrzak

sztuki wizualne:
15. Anna Bujak
16. Ada Gruszka
17.Malwina Hajduk-Kawalec
18. Maciej Janus
19. Paweł Mildner
20. Izabela Opiełka
21. Maria Rowdo – Bykowska
22. Katarzyna Tomaszewska
23. Liliana Zeic

upowszechnianie kultury:
24. Anna Lewińska
25. Urszula Rybicka

1. Magdalena Zarębska (film)
Autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W 2012 r. jej książka „Kaktus na parapecie" była nominowana do Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Pozycja „Projekt Breslau" została książką roku 2016 i zdobyła wyróżnienie w konkursie „Książka przyjazna dziecku" ogłoszonym przez Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach. W 2021 otrzymała stypendium Prezydenta Wrocławia na napisanie książki przygodowo-historycznej „Trójkąt Trzech Cesarzy".

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Opracowanie i napisanie scenariusza filmowego na podstawie autorskiej książki „Projekt Breslau"

2.Kamil Kawalec (literatura)
Poeta, animator kultury, muzyk. Założyciel i redaktor naczelny magazynu poetycko-społecznego „Zakład". Autor publikacji pt. „Reguły gry. Antologia młodej poezji wrocławskiej 2020 r.", za którą był nominowany do nagrody Warto 2021. Finalista projektu Połów 2021 organizowanego przez Biuro Literackie. Zwycięzca XXIX turnieju im. Rafała Wojaczka. 

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Rzeka, którą żyjemy" 

3.Tomasz Majeran (literatura)
Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim oraz filozofię na Uniwersytecie Wiedeńskim. Autor trzech książek poetyckich i jednej prozatorskiej. Na kanwie jego wierszy z tomu „Koty. Podręcznik użytkownika" powstał recital prezentowany w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2017 r. Jego teksty publikowane były w „Odrze", „Twórczości", „Gazecie Wyborczej", „Rzeczpospolitej" i „Przekroju".

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: "Zdania odrębne"

4.Michał Zygmunt (literatura)
Publicysta kulturalny, pisarz, scenarzysta. Studiował Prawo na Uniwersytecie Wrocławskim. Autor powieści „New romantic" i „Lata walk ulicznych". W roku 2013 stypendysta Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W roku 2014 laureat Wyszehradzkiej Rezydencji Literackiej. Autor czterech powieści, dwóch wyróżnianych scenariuszy filmowych, współautor dwóch zrealizowanych scenariuszy filmowych, trzech antologii prozatorskich i dwóch zbiorów esejów filmoznawczych. 

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Pająki z Marsa" – powieść"

5. Maciej Frett (muzyka)
Muzyk, kompozytor i producent. Znany z grup Job Karma i 7JK. Kurator i szef m.in. Wrocław Industrial Festival. Organizator ponad 100 koncertów prezentujących najważniejsze zjawiska w światowej i krajowej muzyce awangardowej, elektronicznej, neofolkowej i niezależnej. Prezes Stowarzyszenia Industrial Art.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:Nagranie płyty z autorskimi kompozycjami elektronicznymi muzyki awangardowej na przecięciu stylistyk: industrial, inteligent dance music, ambient, noise.

6. Paweł Kulczyński (muzyka)
Muzyk, eksperymentator i artysta dźwiękowy, autor koncertów plenerowych, instalacji dźwiękowych oraz muzyki teatralnej. Konstruuje instrumenty elektroniczne, prowadzi warsztaty związane z technologią syntezy dźwięku. Współpracuje z wiodącymi festiwalami oraz instytucjami w Polsce i zagranicą. Występował m.in. na festiwalach Unsound, Sacrum Profanum, CTM Berlin.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Biosygnatury". Stworzenie sześciu kompozycji za pomocą i wokół audiosfery wrocławskiego odcinka Odry, z wykorzystaniem nagrań mikrofonowych, hydrofonowych oraz rejestracji wibracji przedmiotów ipola magnetycznego, podążających za cyklem pór roku w miesięcznych interwałach, składających się na album muzyczny

7. Ryszard Lubieniecki (muzyka)
Kompozytor, muzykolog, instrumentalista, improwizator. Absolwent studiów licencjackich w klasie prof. Bettiny Skrzypczak (kompozycja) oraz magisterskich w klasie prof. Jerzego Kaszuby i dr. Stanisława Miłka (akordeon) w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie doktorant w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmuje się głównie twórczością muzyczną XIV i XV wieku. Poza akordeonem gra również na portatywie organowym. 

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Skomponowanie i przygotowanie wykonania utworu muzycznegopt. „Opusculummonacordale. Kompozycja izorytmiczna nr 6"na flety, skrzypce, portatyw organowy i elektronikę w systemie wielokanałowym

8. Bogumił Misala (muzyka)
Kompozytor i sound designer, tworzy instalacje dźwiękowe i muzykę do performensów, spektakli teatralnych, filmów i środowisk interaktywnych. Magister filozofii (specjalizacja estetyka nowych mediów) na Uniwersytecie Wrocławskim. Członek i współzałożyciel kolektywu artystycznego IP Group, z którym prowadzi we Wrocławiu IP Studio, pracownię eksperymentalną skupiającą się na badaniach zależności między dźwiękiem, przestrzenią i ruchomym obrazem. Jako autor muzyki do spektakli teatralnych na stałe współpracuje z Krystianem Lupą. 

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Crowdorchestra"To projekt, w wyniku którego powstanie dźwiękowa instalacja performatywna z udziałem widzów, traktowanych jako aktywnych uczestników procesu twórczego.

9. Albert Pyśk (muzyka)
Absolwent PWSFTViT w Łodzi na kierunku aktorstwo. Na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej został laureatem Tukana Dziennikarzy oraz nagrody Zaiksu za najlepsze wykonanie piosenki polskiej. Skomponował muzykę do kilkunastu spektakli teatralnych, jak „Kobieta i życie", „Mury krzyczą, albo uliczna śpiewka", „Wierna wataha". W 2022 r. był nominowany do wrocławskiej nagrody Warto w kategorii teatr.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: „Bilet sieciowy"

10. Marta Śniady (muzyka)
Kompozytorka, ukończyła Akademię Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Kształciła się na podyplomowych studiach muzyki filmowej, komputerowej i twórczości audiowizualnej w Łodzi. Jej utwory prezentowane były podczasMiędzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień", MusicaElectronica Nova czy Sacrum Profanum.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Nowa kompozycja na trio, elektronikę i obiekty dźwiękowe

11. Anita Jakubik (teatr)
Absolwentka Studium Animatorów Kultury SKIBA oraz filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim ze specjalnością teatrologiczną. Od 2021 r. prezeska Stowarzyszenia Rakugo. Od 2016 r. współtworzy grupę Kobito Rakugo, która zaprezentowała ponad pięćdziesiąt występów m.in. na Dniach Fantastyki we Wrocławiu, Pyrkonie w Poznaniu, Dniach Kultury Japońskiej w Łodzi, Hikari w Poznaniu. W 2022 r. wraz z Kameralnym Chórem Hibikeodbyła trasę po Polsce „Japonia w dźwiękach i gestach". W latach 2016-2019 brała udział w warsztatach z mistrzami rakugo z Japonii.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Rakugo- japoński teatr jednego aktora, czyli storytelling w teatrze japońskim

12.Krzysztof Kopka (teatr)
Z wykształcenia teatrolog. Reżyser m.in. „Koriolana" uznanego za najlepszy spektakl szekspirowski sezonu 1998/1999 oraz polsko-rosyjskiego spektaklu „1612" (Teatr Ad Spectatores/Teatr.doc) nagrodzonego na gdyńskim Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych [email protected] Tłumacz z języka rosyjskiego. W wydawnictwie Słowo/Obraz Terytoria wydał antologię współczesnego dramatu rosyjskiego „Lepsi!". Obecnie jest dramaturgiem (m.in. współautorem „Ballady o Zakaczawiu")
i scenarzystą filmów fabularnych „80 milionów", „Fotograf" i seriali „Głęboka woda", „Komisja morderstw". Wraz z „Teatrem na Faktach" został laureatem nagrody „Kreatywny Wrocław". Wykłada na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (katedra scenografii).

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Dosłownie tak. Krótki kurs teatru dokumentalnego - książka

13.Adam Pietrzak(teatr)
Aktor i członek Fundacji „Teatr Układ Formalny". Absolwent i stypendysta rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Laureat nagrody dla najlepszego aktora na XVIII Festiwalu Teatrów Niezależnych „Garderoba" w spektaklu „Kosmetyka wroga" w reż. Grzegorza Grecasa. Został wybrany do grona kreatywnych studentów z okazji 70-lecia polskiego środowiska akademickiego we Wrocławiu. Współpracował m.in.  z Wrocławską Szkołą Filmową oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA).

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Ojciec

14.Rafał Pietrzak (teatr)
Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Współpracował m.in. z Teatrem Dramatycznym w Białymstoku i Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, a także z teatrami niezależnymi. Obecnie członek Fundacji „Teatr Układ Formalny". Dwukrotny stypendysta Prezydenta Miasta Białegostoku, stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W ramach współpracy z Prawosławnym Ośrodkiem Miłosierdzia „Eleos" w Białymstoku zrealizował monodram „Pustostan" – teatralny dokument poruszający temat bezdomności.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego:„ Trzecie dziecięciolecie"

15. Anna Bujak (sztuki wizualne)
Rzeźbiarka, twórczyni instalacji artystycznych. W swojej pracy artystycznej zajmuje się zjawiskiem traumy oraz sposobami jej przezwyciężania, antropocenem oraz utopią. Stara się przekształcać rzeczy w obiekty sztuki, świadomie ograniczając dodawanie nowych artefaktów do rzeczywistości.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Miejsce (akronimy i onomatopeje)

16. Ada Gruszka (sztuki wizualne)

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocłaiwu na kierunku fotografia i multimedia oraz postprodukcja filmowa i telewizyjna we Wrocławiu. Jej fotografie można odnaleźć w wielu polskich drukowanych magazynach i na okładkach tomików poezji. Jako artystka podkreśla istotę zmian w zakresie komunikacji i konsumpcji.=

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Retrospekcja przedmiotu dopełniona współczesnością potrzeb i odniesień

17.Malwina Hajduk-Kawalec (sztuki wizualne)
Ilustratorka i projektantka graficzna, specjalizująca się w projektowaniu książek oraz identyfikacji wizualnych wydarzeń artystycznych i wystaw. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale grafiki i sztuki mediów. Współpracuje z wrocławskimi instytucjami kultury, fundacjami i wydawnictwami.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Kinemawizje. Projekt rekultywacji zapomnianych przestrzeni kinowych przez sztukę plakatu i ilustracje.

18.Maciej Janus (sztuki wizualne)
Absolwent projektowania graficznego w CorcoranCollegae of Art+Design w Waszyngtonie oraz projektowania graficznego w HKU University of the Arts w Utrechcie. Współtwórca Galerii Magiel - niezależnej alternatywy galeryjnej we Wrocławiu, skupionej na promocji szeroko pojętego urbanartu i kultury ulicznej.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Zajawka w „Maglu" – sztuka ulicy w galerii na Hubach

19. Paweł Mildner (sztuki wizualne)
Absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Wrocławskim. Ilustrator i projektant graficzny, autor książek obrazkowych, twórca plakatów, laureat wielu nagród i wyróżnień międzynarodowych. Był jednym z laureatów nagrody 30 Kreatywnych Wrocławia w 2020 roku.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Magiczna torba z króliczkami. Badania nad rysunkiem w codziennym życiu

20.Izabela Opiełka (sztuki wizualne)
Absolwentka malarstwa i rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się malarstwem abstrakcyjnym, inspirowanym kodami wizualnymi właściwymi dla komunikacji elektronicznej, finalistka konkursu Najlepszych Dyplomów ASP we Wrocławiu. Nominowana do nagrody Warto 2022 w kategorii sztuki wizualne.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Flexiflow

21. Maria Rowdo - Bykowska (sztuki wizualne)
Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Pięknych). Malarstwo studiowała w pracowni profesora Józefa Hałasa. Głównym tematem jej prac jest portret (w szczególności portret dziecka),inspiracją jest także pejzaż i martwa natura.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Twórczość malarska

22. Katarzyna Tomaszewska (sztuki wizualne)
Absolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Accademii di BelleArti di Brera w Mediolanie, doktor sztuk pięknych. Jest laureatką wielu nagród międzynarodowych, w tym nagrody Stowarzyszenia Artystów Europejskich IAA Award oraz Arte Laguna Prize.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Plastikowa rzeczywistość

23.LilianaZeic (sztuki wizualne)
Doktora sztuk pięknych wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pracuje z video, fotografią, obiektem oraz tekstem. Tworzy intermedialne, i performatywne projekty oparte na badaniach artystycznych.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Włóżmy w ziemię wilgotne ziarenko lnu

24. Anna Lewińska (upowszechnianie kultury)
Prezeska fundacji Ważka, magister kulturoznawstwa, filolożka słowiańska, animatorka i badaczka terenowa, autorka wielu projektów kulturalnych, społecznych i badawczych, pracuje w Ośrodku Postaw Twórczych Zamek we Wrocławiu.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Historie mówione pracowników i pracowniczek wrocławskich instytucji kultury z II poł. XX w.

25. Urszula Rybicka (upowszechnianie kultury)
Publicystka, recenzentka i edukatorka. Założycielka i redaktorka Żydoteki, jedynego polskiego medium o literaturze żydowskiej. Czytelnikom przybliża przede wszystkim literaturę i kulturę Żydów. Prowadzi wykłady, warsztaty i spotkania autorskie poświęcone tematyce żydowskiej. Za swoje działania otrzymała wyróżnienie w konkursie Nagroda Polin2021, a jej projekt Żydowski Wrocław w 2021 r. był realizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia.

Tytuł przedsięwzięcia stypendialnego: Stworzenie autorskiego i dwujęzycznego przewodnika po żydowskim Wrocławiu wydanego w formie e-booka do darmowego pobrania ze strony zydowskiwroclaw.pl

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.