Jest tak, jak wam się wydaje!

materiały prasowe, jk | Utworzono: 2023-01-13 15:01 | Zmodyfikowano: 2023-01-13 18:03
Jest tak, jak wam się wydaje! - materiały prasowe
materiały prasowe

JEST TAK, JAK WAM SIĘ WYDAJE!
Reż. Gianluca Iumiento
TEATR POLSKI WE Wrocławiu, Duża Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego
Premiera 28 stycznia 2023, godz. 19.00
Spektakle: 29.01, 5.02, godz. 17.00
3, 4.02, godz. 19.00

Punktem wyjścia dla dwóch premier scenicznych we Wrocławiu i w Oslo jest klasyczny dramat Luigiego Pirandella Tak jest, jak się państwu zdaje. Na podstawie badań społecznych przeprowadzonych w Norwegii i Polsce powstały dwa warianty scenariusza ukazujące relacje mniejszości ukraińskiej w Polsce i polskiej w Norwegii ze społecznościami lokalnymi. Spektakl wrocławski reżyseruje Gianluca Iumiento, a norweski Marcelino Martin Valiente.

W przedstawieniu z Wrocławia akcja sztuki będzie rozgrywała się w niedalekiej przyszłości w społeczeństwie pozornie faszystowskim, ale bez konkretnych odniesień do jakiegokolwiek dzisiejszego miejsca, w małym miasteczku w słowiańskim kraju owładniętym wojną z tyranem-najeźdźcą. Z jednej strony będzie to konfrontacja mieszkańców małej społeczności z obcymi uciekinierami wojennymi z sąsiedniego kraju; z drugiej – próba znalezienia dyplomatycznego rozwiązania konfliktu. Zainspirowany Dogville Larsa von Triera i Opowieścią podręcznej Margaret Atwood spektakl stworzy dystopijne dochodzenie w sprawie populizmu, prowincjonalizmu i zbiorowego strachu przed wszystkim, co inne. Będzie to sztuka hybrydowa, która połączy różne style teatralne, począwszy od hiperrealistycznego, a skończywszy na absurdalnym i abstrakcyjnym. W obsadzie poza aktorami Teatru Polskiego we Wrocławiu (będącymi tu mieszkańcami miasteczka) znajdzie się czworo Ukraińców, którzy zagrają przybyszów.

Przedstawienie powstające w ramach międzynarodowego projektu „Including Minority – włączyć mniejszość”, realizowanego i finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) 2014–2021 oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt przygotowany w partnerstwie z norweskim niezależnym teatrem Company B. Valiente.

 

przekład i opieka dramaturgiczna JACEK KADUCZAK
reżyseria GIANLUCA IUMIENTO
scenografia i kostiumy MARIANNA LISIECKA-SYSKA
muzyka DAWID MAJEWSKI
ruch sceniczny ANNA GANCARZ
reżyseria światła JAKUB FRĄCZEK
wideo i operator kamery MIKOŁAJ PŁYWACZ
Obsada
BOŻENA BARANOWSKA
BARTOSZ BUŁAWA
MARIAN CZERSKI
LIUDMYLA DOROZHKO (gościnnie)
KRZYSZTOF FRANIECZEK
MACIEJ GISMAN
ANNA HABA
IGOR KOWALIK
KRZYSZTOF KULIŃSKI
ANDRIJ NAZARCHUK (gościnnie)
ERNEST NITA
AGATA OBŁĄKOWSKA
MAGDALENA RÓŻAŃSKA
DARIA SALNA (gościnnie)
AGATA SKOWROŃSKA
KLEMENTYNA UMER
ELIZA YAKUNINA (gościnnie)

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.