Biohacking - czym jest i dlaczego warto go stosować?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-01-18 15:34
Dodaj do Wykop.pl
Biohacking - czym jest i dlaczego warto go stosować?  - Materiał Sponsora / pixabay.com
Materiał Sponsora / pixabay.com

 

Biohacking - czym właściwie jest? 

Biohacking to zjawisko trudne do zdefiniowania. Dlaczego? Jest to twór stosunkowo nowy, który nadal ewoluuje. W skład pojęcia wchodzą liczne dziedziny życia. Za twórcę biohackingu uznaje się Dava Aspreya. W myśl jego słów zjawisko należy traktować jako sztukę oraz naukę stawania się super człowiekiem. Jest to proces, podczas którego wprowadzane są zmiany do w życiu. Za nadrzędny cel procesu uznaje się optymalizację zdrowia oraz umysłu. Biohacking pozwala osiągnąć maksymalne korzyści zdrowotne. Jest też powodem zwiększania efektywności psychofizycznej. Za pomocą niekiedy drobnych zmian w życiu, możliwe jest nadanie mu innego biegu. Biohacking przyjmuje różne formy, w zależności od sfery życia, na jaką chcemy wpłynąć. 


Od czego rozpocząć przygodę z biohackingiem? 

Aby rozpocząć zmianę swojego życia, za pomocą hackingu ciała, nie potrzebujesz właściwie niczego. Liczy się pozytywne nastawienie oraz chęci. Przyda się również duża dawka cierpliwości oraz systematyczność. Jedynym gadżetem, który może ułatwić pozyskiwanie informacji na temat swojego organizmu będzie zegarek lub opaska. Warto zaopatrzyć się w tego rodzaju gadżety. Dzięki nim dowiesz się ile spałeś, pozyskasz dane odnośnie Twojego pulsu czy ilości ruchu w określonym dniu. Biohacking nie wymaga żadnych środków finansowych. Dlaczego więc nie spróbować? 


Biohacking - spalanie tkanki tłuszczowej i poprawa stanu zdrowia 

Istnieje wiele sposobów w ramach procesu hackowania ciała, które mogą przynieść korzystne rezultaty dla zdrowia. Jednym z najbardziej popularnych hacków jest zmiana stanu zdrowia dzięki metodzie okna żywieniowego. Na czym to polega? Jest to tak zwany post przerywany. Polega on na wyznaczeniu stałych godzin, podczas których możemy spożywać posiłki oraz te, w których nie jemy nic. Proporcje mogą wynosić - 8 godzin jedzenia do 16 godzin bez niego. Skrajnym sposobem na okno żywieniowe jest głodówka 24-godzinna. Nie jest to jednak najlepszy pomysł zwłaszcza dla początkujących. Biohacking w postaci postu pozwala utrzymać szczupłą sylwetkę, zgubić uciążliwą tkankę tłuszczową. Jedzenie o tej samej porze, w regularnych odstępach wpływa na metabolizm. Co więcej, systematyczność wpływa na właściwą gospodarkę insulinową.

Należy jednak podkreślić, że metoda okien żywieniowych nie będzie odpowiednia dla każdego. Ważne jest traktowanie organizmu tak, aby cieszyć się zdrowiem. Dla niektórych lepszym pomysłem będzie stosowanie diety, zdrowego jedzenia, wystrzeganie się fast foodów czy słodyczy. Właściwa dieta wpływa nie tylko na wygląd, zdrowie, ale także na poziom energii oraz samopoczucie. 

 

Biohacking - recepta na zdrowy i efektywny sen 

Chcesz każdego ranka budzić się pełen energii, z jasnym umysłem? Jest na to kilka sposobów. Człowiek z założenia powinien funkcjonować w rytmie dobowym. Zachodzące słońce, a następnie mrok powoduje w człowieku wzrost poziomu melatoniny. Hormon snu, bo o nim mowa, wydziela się w sytuacji, gdy do oczu nie dochodzi światło niebieskie. Telewizor, telefon czy tablet daje sygnał - jest dzień, co negatywnie wpływa na Twój organizm. Melatonina wydziela się w naszym organizmie dopiero po 3 godzinach od momentu odłożenia wszystkich urządzeń wydzielających światło niebieskie. Wpływa to bezpośrednio na niższą jakość snu, a co za tym idzie Twoje ciągłe zmęczenie. W myśl biohackingu warto zrezygnować z korzystania z urządzeń na 3 godziny przed pójściem spać. Jeśli nie jest to możliwe, warto zapatrzyć się w okulary, które blokują szkodliwe światło. 


Zimno - ciepło - szybki sposób na biohacking

Przewodnik dla początkujących hackerów ciała, mógłby się zaczynać tymi dwoma hackami. Drobną zmianą, która znacznie poprawi Twój nastrój oraz wpłynie korzystnie na Twoje ciało jest stosowanie zimnych pryszniców. Z całą pewnością nie będzie to łatwe na początku drogi. Do zimnej wody należy się przyzwyczaić. Dlaczego warto? Zimny prysznic z rana zwiększy poziom energii oraz wprawi w dobry nastrój. Zimna woda redukuje stany zapalne w organizmie oraz przyspiesza regenerację po wykonywanej pracy. W łatwy sposób możesz wpłynąć na spalanie tkanki tłuszczowej, Twój metabolizm każdorazowo przyspiesza. Biohacking obejmuje również stymulacje za pomocą ciepłego, wręcz gorącego powietrza. Saunowanie, a więc regularne korzystanie z sauny ma wpływ na detoksykację organizmu, redukcję insuliny, a również szybszą regenerację oraz metabolizm. 

Biohacking to bardzo obszerna dziedzina. Jeśli chcesz poznać tajniki wpływania na swój organizm, wejdź na: Biohacki.pl. Znajdziesz tam wiele porad, jak w łatwy sposób wpłynąć na jakość swojego życia. 

Reklama