TOP5 dolnośląskich obserwatoriów astronomicznych [GŁOSOWANIE]

Filip Marczyński, Karolina Kurczab, Justyna Kościelna, Piotr Słowiński, Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin | Utworzono: 2023-01-20 09:49 | Zmodyfikowano: 2023-01-20 11:26
TOP5 dolnośląskich obserwatoriów astronomicznych [GŁOSOWANIE] - zdjęcia uczestników plebiscytu
zdjęcia uczestników plebiscytu

Głosowanie potrwa do soboty 4 lutego 2023, do godziny 15:30. Codziennie można oddać głos. Zwycięża obserwatorium, które uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane. 

 • Obserwatorium Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu
  Obserwatorium Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu
  fot: Bartosz Szarafin

  Głosów: 1633

 • Obserwatorium astronomiczne w II Liceum Ogólnokształcącym im. M Kopernika w Głogowie
  Obserwatorium astronomiczne w II Liceum Ogólnokształcącym im. M Kopernika w Głogowie
  fot. Liceum M Kopernika w Głogowie

  Głosów: 986

 • Leśne obserwatorium astronomiczne w Górach Izerskich
  Leśne obserwatorium astronomiczne w Górach Izerskich
  fot: szklarskaporeba.pl

  Głosów: 27

 • Obserwatorium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
  Obserwatorium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego
  fot: Paweł Piotrowski

  Głosów: 27

 • Historyczne legnickie obserwatorium kosmosu
  Historyczne legnickie obserwatorium kosmosu
  fot: arch Muzeum Miedzi w Legnicy

  Głosów: 12

Obserwatorium Sióstr Niepokalanek w Wałbrzychu 

Takiej atrakcji może pozazdrościć Wałbrzychowi nie jedno miasto. Zaledwie kilka lat temu w dzielnicy Sobięcin, Siostry Niepokalanki wzniosły przy swoim liceum obserwatorium astronomiczne. Budowa została sfinansowana ze zrzutki i cegiełek. Od tamtej pory obserwatorium chętnie odwiedzają ciekawscy astronomowie-amatorzy. Siostra Dorotea - pomysłodawczyni obserwatorium chętnie prowadzi wykłady i wspólne obserwacje, w których uczestniczą nie tylko uczennice szkoły. Na wykłady przyjeżdżają też uczniowie innych szkół, czy seniorzy. W poszczególnych miesiącach roku goście uczą się rozpoznawać gwiazdozbiory, odnajdować gromady gwiazd, odróżniać planety od innych obiektów, czy obserwować przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Mogą także robić zdjęcia nocnego nieba. Przed obserwatorium usytuowano labirynt odzwierciedlający układ słoneczny.

Historyczne legnickie obserwatorium kosmosu

Legnickie obserwatorium kosmosu przetrwało jedynie na kartach historii. A szkoda, bo swojego czasu było to unikatowe miejsce w tej części Europy. Prawdziwe kombo: nie tylko teleskop, który umożliwiał spoglądanie w gwiazdy, ale przede wszystkim planetarium - jedno z jedno z pierwszych na świecie. Sama konstrukcja gmachu - przez który tylko w jednym roku przewinęło się ponad 75 tysięcy osób - stoi do dziś, choć współcześnie znana jest z zupełnie innej funkcji. 

Leśne obserwatorium astronomiczne w Izerach

Astro Izery wymyślili naukowcy z Wrocławia, głównie astronomowie, wspólnie z czeskimi kolegami. W Parku Ciemnego Niema w Górach Izerskich postanowili powołać edukacyjne obserwatorium astronomiczne. Astronomowie mają bowiem pewien kłopot. Jak sami napisali: "botanik ma ogród botaniczny, historyk - muzeum, chemik - laboratorium, a astronom... Współczesne obserwatoria astronomiczne znajdują się na trudno dostępnych odludziach. Osobom zainteresowanym astronomią pozostają planetaria i uniwersyteckie ośrodki astronomiczne organizujące pokazy i wykłady. A gdyby tak spróbować inaczej i połączyć przyjemne z fascynującym ...

Obserwatorium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego

To tu przed laty pracowali wrocławscy astronomowie - obserwatorium Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Kopernika we Wrocławiu. Charakterystyczna kopuła w budynku zlokalizowanym, nieopodal Hali Stulecia, tuż przy Parku Szczytnickim. To tam niegdyś pracowali naukowcy, wykorzystując do obserwacji XIX-wieczny teleskop Clarka - Repsolda. 

Obserwatorium astronomiczne w  II Liceum Ogólnokształcącego im. M Kopernika w Głogowie

Choć z całą pewnością Kopernik i oglądanie nieba bardzo się ze sobą łączą, to jednak nie patron szkoły był powodem dla którego obserwatorium na dachu powstało. Wszystko dzięki nauczycielowi fizyki, który na pomysł zbudowania takiego miejsca wpadł 25 lat temu. Choć nie było łatwo o środki i materiały obserwatorium powstało i do dziś jest wizytówką szkoły. Na obserwacje nieba zarówno w dzień jak i w nocy przychodzą chętnie nie tylko uczniowie tej szkoły, przyjeżdżają dzieci i dorośli z całego Dolnego Śląska, a przede wszystkim.... Głogowianie. 

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.