Święto Zakochanych - geneza i najważniejsze ciekawostki, które warto znać!

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-01-23 15:04 | Zmodyfikowano: 2023-01-23 15:09
Dodaj do Wykop.pl
Święto Zakochanych - geneza i najważniejsze ciekawostki, które warto znać! - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Tradycja świętowania Walentynek sięga średniowiecza. Chociaż istnieje wiele legend na temat ich pochodzenia, najpopularniejszymi są dwie historie odwołujące się do początków tego święta. Dowiedzmy się zatem, w jakich okolicznościach ustanowiono Dzień Świętego Walentego i jak święto wysyłania miłosnych liścików celebrowane jest poza granicami naszego kraju.


Historia święta zakochanych - pierwsza legenda

 Celebrowane na całym świecie święto zakochanych przypada 14 lutego, a sama nazwa święta pochodzi od św.Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w katolickim Kościele obchodzone jest także tego dnia. Najbardziej popularnym zwyczajem w tym dniu stało się na całym świecie wysyłanie kartek i listów zawierających wyznania miłości. Dla wielu osób tego dnia niezwykle istotny jest prezent na walentynki, podkreślający siłę uczucia.

Początkiem zwyczajów walentynkowych w Cesarstwie Rzymskim był czas, w którym ptaki zaczynały dobierać się w pary, a miało to miejsce dokładnie 14 i 15 lutego. Ich miłosne zaloty kojarzono z przebudzeniem się natury, które zwiastowało rychłe nadejście wiosny. Właśnie z tego rodzaju pobudek Rzymianie oznaczyli datę Luperkaliów na 15 lutego - był to dzień festynu ku czci boga płodności Faunusa Lupercusa. Dzień przed tym świętem, czyli 14 lutego odbywała się miłosna loteria w celu poszukiwaniu wybranki serca polegająca na losowaniu przez chłopców imion dziewcząt, które podczas Luperkaliów stawały się ich partnerkami.


Święty Walenty patron miłości - druga legenda

Kolejną legendą, z którą utożsamia się początek dnia zakochanych jest historia o mężczyznach, którzy rezygnowali z wstępowania do wojska z uwagi na prowadzone w całym Cesarstwie Rzymskim krwawe i niepopularne wojny. Cesarz, sądząc, że przyczyną takiego stanu rzeczy jest niechęć opuszczania żon i narzeczonych odwołał wszelkie śluby i zaręczyny. Doprowadziło to do tego, że pary pobierały się potajemnie, a ślubów udzielał im św.Walenty, który po schwytaniu został stracony. W więzieniu odwiedzała go córka strażnika, która go wspierała. To jej przed egzekucją pozostawił liść w kształcie serca, na którym napisał „Od twojego Walentego”. Jego stracenie poprzez odcięcie głowy nastąpiło dokładnie 14 lutego 269 lub 270 roku.


Święto ku czci patrona zakochanych - zwyczaje walentynkowe na świecie 

W Polsce zwyczaj obchodzenia walentynek stał się popularny dopiero w latach 90. po przemianach ustrojowych. Polacy tego dnia wysyłają liściki miłosne, obdarzają się nawzajem upominkami, lecz nie czynią tego wyłącznie w kierunku ukochanej osoby ale też bliskich osób z rodziny - mamy, taty, siostry, brata. Zarówno prezent dla dziewczyny jak i prezent dla chłopaka z okazji Walentynek powinien być praktyczny i dopasowany do ich oczekiwań.

Jak walentynki są świętowane poza granicami naszego kraju? Przyjrzyjmy się zatem zwyczajom, którym poddają się kraje na całym świecie.

Anglia 

W Anglii w dniu 14 lutego popularne było przebieranie się dzieci za dorosłych, odwiedzanie sąsiadów i śpiewanie romantycznych przyśpiewek. Zakochane pary tego dnia obdarzają się kartkami DIY z wizerunkiem Romea i Julii.

Włochy 

Bazylika imienia św. Walentego w Terni, w której znajduje się relikwiarz ze szczątkami patrona stanowi kluczowe miejsce świętowania walentynek. Co roku 13 lutego przybywają do bazyliki pary narzeczonych w celu złożenia przyrzeczenia miłości oraz małżonków świętujących 25. lub 50. rocznicę ślubu. Ponadto przez niemal cały luty świętowaniu towarzyszą spektakle, koncerty, imprezy sportowe i wystawy.

Czechy 

W Czechach walentynki obchodzone są 14 lutego i 1 maja - w tych dniach prawdziwe oblężenie przeżywa most Karola na Pradze, na którym pary zakochanych zawieszają kłódkę na potwierdzenie swojej miłości.

Dania

Duńczycy z okazji święta zakochanych chętnie obdarzają się geakkebrey'ami, czyli zabawnymi, rymowanymi liścikami pozbawionymi podpisu autora. Dziewczyna, która odgadnie czyjego autorstwa jest liścik, może liczyć na słodkości w okresie Wielkanocy.

Chiny

W Chinach panny udają się nad rzekę, by układać na niej igły. Zwyczaj głosi, że jeśli nie zatoną, wówczas dziewczyna jest gotowa do zamążpójścia.

Malezja 

W dzień świętego Walentego zakochani Malezyjczycy są skuwani kajdankami, jeśli wytrzymają ze sobą cały dzień, wygrywają zawody, tym samym udowadniając swoją miłość.

Japonia 

W Japonii panie obdarzają wszystkich mężczyzn słodyczami. Czekoladki „giri-choko” wręczają kolegom i znajomym zaś „honmei-choko”  wyłącznie swoim ukochanym. Panowie miesiąc później odwzajemniają ten gest obdarzając panie białą czekoladą z okazji Białego Dnia. W Polsce nie trzeba czekać aż 30 dni aby obdarzyć ukochaną osobę miłym upominkiem. Dostępne na polskim rynku soundbary zapewnią Wam doskonały dźwięk podczas romantycznych seansów filmowych.

 

 

Reklama