Wycena nieruchomości – co jest brane pod uwagę?

Od czego zależy cena nieruchomości?
Cena nieruchomości jest kształtowana przez wiele czynników. Trzeba je uwzględnić zarówno w sytuacji samodzielnego szacowania wartości nieruchomości, jak i wówczas, gdy wycena jest dokonywana przez specjalistę – rzeczoznawcę.
Wartość nieruchomości we Wrocławiu – 7 czynników mających na nią wpływ:
- Lokalizacja. Atrakcyjne położenie korzystnie wpływa na kwotę, jaką można uzyskać ze sprzedaży nieruchomości.
- Kondygnacja. Piętro nie jest bez znaczenia, bo w przypadku mieszkań najmniejszym zainteresowaniem cieszą się lokale usytuowane na parterze.
- Powierzchnia. Im większa jest nieruchomość, tym wyższa będzie jej cena.
- Stan prawny. Nieuporządkowane sprawy prawne mogą zniechęcić potencjalnych nabywców i dlatego to kolejny parametr uwzględniany przy wycenie.
- Standard wykończenia. Użyte materiały i technologie oraz wyposażenie również wpływają na wartość nieruchomości.
- Otoczenie nieruchomości. Dostęp do terenów zielonych czy bliskość przystanków komunikacyjnych czynią nieruchomość atrakcyjniejszą.
- Atrakcyjność rynkowa. Nie wszystkie nieruchomości cieszą się takim samym zainteresowaniem na rynku.
Z jakich metod wyceny nieruchomości korzystają rzeczoznawcy?
Nie zawsze wycena nieruchomości dokonana przez właściciela czy nabywcę jest wystarczająca – zdarza się, że niezbędny jest operat szacunkowy. To dokument urzędowy przygotowywany przez rzeczoznawcę. O operat szacunkowy zapyta m.in. bank, który będzie miał udzielić kredytu na zakup mieszkania, domu lub lokalu usługowego.
Aby ustalić wartość rynkową nieruchomości, rzeczoznawcy korzystają z różnych podejść. Jednym z nich jest podejście porównawcze. Ma ono zastosowanie, gdy na rynku istnieją nieruchomości podobne. W ramach tego podejścia wyróżnia się też kilka metod:
- metoda porównywania parami – nieruchomość wyceniana przez rzeczoznawcę zostaje porównana z podobnymi nieruchomościami będącymi przedmiotem obrotu rynkowego,
- metoda korygowania średniej ceny – rzeczoznawca do porównań przyjmuje co najmniej kilkanaście podobnych nieruchomości i kierując się cenami transakcyjnymi oraz warunkami zawarcia transakcji dokonuje wyceny nieruchomości,
- metoda analizy statystycznej rynku – wartość nieruchomości zostaje przez rzeczoznawcę ustalona z zastosowaniem metod używanych do analiz statystycznych.
Kiedy warto zamówić profesjonalną wycenę?
Operat szacunkowy nie jest potrzebny w każdej sytuacji. Jeżeli jednak nie chcesz przepłacić, z pewnością nie zaszkodzi go zamówić. Nie jest to też jedyna sytuacja, gdy operat szacunkowy będzie niezbędny – bez niego bank nie udzieli kredytu hipotecznego.
Zdarza się, że cena transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości jest negowana przez pracowników urzędu skarbowego. To kolejny przykład okoliczności, gdy posiadanie operatu szacunkowego się przydaje – dokument ten potwierdza, że strony transakcji nie zaniżyły wartości nieruchomości, zawierając umowę.