Zimowy trening policyjnych psów [FILM, FOTO]

Beata Makowska, BM | Utworzono: 2023-01-28 20:23 | Zmodyfikowano: 2023-01-28 20:24
Zimowy trening policyjnych psów [FILM, FOTO] - Fot: dolnośląska policja
Fot: dolnośląska policja

Ćwiczenia rozpoczęły się od wielogodzinnego marszu z psami, które z uwagi na miejsce pełnienia służby, nie mają możliwości na co dzień poruszania się po terenie górzystym. Goprowcy wyznaczyli najlepszy teren pod planowane ćwiczenia oraz zapewnili niezbędny sprzęt do poruszania się z psami w górach. W ćwiczeniach wzięło udział w sumie 8 psów: pracujące psy bojowe z SPKP i CPKP „BOA”, psy będące w trakcie kończącego się kursu psów bojowych realizowanego przez ZKP w Sułkowicach oraz psy wojskowe.

Dzięki wcześniejszemu zaplanowaniu trasy przez goprowców udało się w jednym, 6-godzinnym marszu wykorzystać uwarunkowania terenu w okolicach zapory w Pilichowicach do budowania pewności siebie zwierząt w dość nietypowym dla nich terenie. W zadaniach do wykonania instruktorzy wykorzystywali również naturalne uwarunkowania terenu, skały, mosty metalowe czy samą zaporę. Policyjne psy bojowe miały także okazję sprawdzić się podczas wspólnych ćwiczeń z goprowcami w działaniach ratowniczych.

Drugi dzień szkolenia został poświęcony pracy z pozorantami. Przeprowadzona symulacja zakładała, że psy bojowe podczas przeszukiwania terenu spotykają kilka osób poszukiwanych w tym samym czasie.

Po powrocie na Górę Szybowcową, gdzie znajdowała się baza policyjnego Black Hawka, przewodnicy wraz z psami bojowymi zapoznawali się z maszyną oraz ćwiczyli wsiadanie i wysiadanie z niej. Obowiązkowym punktem tego dnia dla wszystkich kursantów było odbycie lotów na pokładzie śmigłowca. Po krótkiej przerwie na odpoczynek, po godzinie 18 odbyły się nocne zajęcia z wykorzystaniem śmigłowca i przy wykorzystaniu gogli noktowizyjnych przez kursantów.

Z uwagi na zmienne warunku pogodowe w środę zespoły przemieściły się na teren starej kopalni kruszywa, która zapewniała świetne możliwości wykonania ćwiczeń z przeszukania terenu przez zespoły K9. Teren wyrobiska o średnicy około 400 metrów otoczony był wysokimi na 30 metrów prawie pionowymi ścianami a na dole porośnięty rzadkim lasem. Każdy pies wykonywał swoje zadania polegające na znalezieniu pozoranta bądź w przypadku psów GOPR odnalezieniu osoby potrzebującej pomocy.

W czwartek niecodzienny widok był udziałem turystów, którzy wspinali się na Śnieżkę. To właśnie ten szczyt Karkonoszy był ostatnim punktem szkolenia psów bojowych. Policyjni kontrterroryści wraz z weterynarzami sprawdzali kondycję psów w czasie długotrwałego podejścia pod Śnieżkę i zejścia ze szczytu. Okazało się, że psy są o wiele lepiej przygotowane naturalnie do podchodzenia niż ludzie i stanowiły mocne wsparcie do szybkiego dostania się na szczyt. Również z zejściem policyjne K9 nie miały najmniejszego problemu.

Reklama
Zdjęcia
Zimowy trening policyjnych psów [FILM, FOTO] - 4
Zimowy trening policyjnych psów [FILM, FOTO] - 5

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.