Nowoczesna infrastruktura tramwajowa – czym się powinna charakteryzować?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-01-30 12:01
Dodaj do Wykop.pl
Nowoczesna infrastruktura tramwajowa – czym się powinna charakteryzować? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Znaczenie nowoczesnej infrastruktury tramwajowej

Nowoczesna infrastruktura tramwajowa to prestiż dla miasta, ale też bezpieczeństwo użytkowników i innych uczestników ruchu drogowego. Jednak co decyduje o tym, że dany odcinek torowiska jest innowacyjny, bezpieczny, a do tego przyjazny środowisku i okolicznym mieszkańcom? Istotne pozostaje odpowiednie zabezpieczenie przed prądami błądzącymi, hałasem, drganiami i zużyciem szyn, a także stosowanie zabudowy trawiastej.  


System RCS – techniczne wsparcie infrastruktury tramwajowej

To techniczne rozwiązanie zakłada wykorzystanie profili elastomerowych do mocowania i izolowania szyn, a także kompatybilnych węzłów kotwiących. Ze względu na swoją uniwersalną konstrukcję oraz przeznaczenie, system RCS jest powszechnie wykorzystywany na wielu najpopularniejszych typach torowisk:

  • torowiskach wspólnych z jezdnią, gdzie szyny prowadzące przylegają do warstw wykonanych z betonu cementowego lub żelbetu,
  • torowiskach trawiastych, gdzie torowisko przebiega przez trawę, rozchodnik lub inne grunty organiczne,
  • węzłach rozjazdowych, gdzie występują skrzyżowania i rozjazdy wymagające rozwiązań specjalnych.

Wdrożenie RCS ma liczne zalety. Przede wszystkim stosowanie profili elastomerowych podnosi ogólną wytrzymałość konstrukcji na wpływ czynników zewnętrznych oraz mechanicznych. Ponadto elementy są raczej niewidoczne, zatem cała infrastruktura pozostaje bardzo estetyczna i  współgra z miejskim krajobrazem. Inne argumenty przemawiające za wdrożeniem systemu RCS to odizolowanie nawierzchni torowej od jej otoczenia, szybkość realizacji, minimalne ryzyko wystąpienia zniszczeń mechanicznych przy zabudowie oraz rozszczelnienia otuliny szyn.


Rozc­­­hodnik – zielona oprawa trasy

Troska o estetyczny wygląd torowiska doprowadziła do powstania rozchodników. Może być to alternatywa dla tradycyjnej trawy łąkowej, która z uwagi na kwestie ekonomiczne oraz klimatyczne, nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem.

Rozchodnik tworzą mało wymagające zielone rośliny, zazwyczaj sucholubne, nie potrzebujące częstego podlewania. Zatem nawet w pobliżu wibrujących torów tramwajowych, tam, gdzie jest duży ruch, hałas i zanieczyszczenie, poradzą sobie doskonale. Nie są podatne na zapłon, nie trzeba ich nawet kosić. Z perspektywy mieszkańców miasta jest to nie tylko estetyczne, ale komfortowe. Rozchodnik rozwiązuje problem tzw. betonozy, ogranicza ilość spalin, a nawet zmniejsza odczuwanie drgań materiałów generowanych przez przejeżdżające po niezaizolowanym torowisku tramwaje.


Modernizacje w polskich miastach

Zarówno rozchodnik, jak i system RCS znalazły już zastosowanie w wielu inwestycjach w Polsce. Torowiska z rozchodnikiem są jednym z rekomendowanych przez Nature Based Solutions i pomagają w osiągnięciu kolejnego poziomu w adaptacji klimatycznej odbywającej się w „Programie przeciwdziałania niedoborowi wody (PPNW)”. Korzystają z niego m.in. Warszawa, Poznań czy Wrocław.

Z kolei system RCS® od MMR Group TransComfort jest już obecny w takich miastach jak Gdańsk, Warszawa, Kraków, Szczecin, Wrocław, Poznań, a także w aglomeracjach śląskich.

 

Reklama