Wypadająca sierść u kota? 3 sposoby na zatrzymanie linienia Twojego kota

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-01-30 12:50 | Zmodyfikowano: 2023-01-30 13:18
Dodaj do Wykop.pl
Wypadająca sierść u kota? 3 sposoby na zatrzymanie linienia Twojego kota - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Czy każdy kot linieje?

 • Dlaczego kotu wypada sierść?

 • Jak zapobiegać nadmiernemu linieniu kota domowymi sposobami?


SPIS TREŚCI

 • Linienie u kota – czy to normalne?

 • Przyczyny nadmiernego linienia u kotów

 • 3 sposoby na zatrzymanie linienia u kota


Linienie u kota – czy to normalne?

Tak, jest to normalny proces fizjologiczny pomagający kotu w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała w różnych warunkach klimatycznych. Innymi słowy, sierść w okresie letnim jest rzadsza, podczas zimy wyraźnie gęstnieje. Zjawisko dotyczy wszystkich ras z wyjątkiem sfinksa i kota elfiego.

Poza ładnym wyglądem i utrzymaniem ciepła, sierść chroni kota przed pasożytami i wilgocią, a jej stan jest wymiernym wskaźnikiem ogólnej kondycji zwierzęcia.

Mimo że wymiana okrywy włosowej u kota trwa przez cały rok, dopiero wiosną i jesienią staje się intensywniejsza. W pielęgnacji i wymianie sierści pomaga kotom ich szorstki język. Zdarza się, że opiekun znajduje kłębki sierści na podłodze. Nie należy z tego powodu wpadać w panikę, ponieważ jest to zlizana, a następnie zwrócona pokrywa włosowa połknięta w trakcie kociej toalety.

Niepokój opiekunów powinno wzbudzić nadmierne wypadanie sierści oraz powstawanie łysiejących miejsc.


Przyczyny nadmiernego linienia u kotów 

Wbrew powszechnemu mniemaniu, koty są stworzeniami bardzo delikatnymi. Potrzeba naprawdę niewiele by spowodować u kota zaburzenia w rozwoju lub stanie zdrowia. Koty preferują spokój, często samotność, nie znoszą nagłych zmian trybu życia, co odnosi się także do eksperymentów pokarmowych.

Między innymi z tego powodu ważna jest odpowiednio dobrana karma dla kota, której nie należy zmieniać bez uzasadnionej potrzeby.

Inne powody nadmiernego linienia u kotów:

 • Stany zapalne;

 • Stres i nadmierne wylizywanie;

 • Pasożyty skóry;

 • Zaburzenia hormonalne i metaboliczne;

 • Choroby i zakażenia grzybicze;

 • Kontuzje i ból;

 • Niepożądane działanie leków;

 • Niedobór składników odżywczych.

W wielu przypadkach konieczna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii, warto jednak przedtem spróbować domowych sposobów, uważnie obserwując ulubieńca i reakcje jego organizmu.


3 sposoby na zatrzymanie linienia u kota

Jak już wspomnieliśmy, koty są bardzo wrażliwymi zwierzętami. Nawet niewielka zmiana w diecie lub trybie życia może wywołać kłopoty gastryczne i stres.

Zmiana diety

Zatem w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się bliżej pokarmowi serwowanemu naszemu arystokracie. W tym celu trzeba sprawdzić zawartość kuwety. Nadmiernie suchy lub mokry stolec jest sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Przyczyną tego zjawiska może być przekarmienie, mieszanie karmy suchej i mokrej, a także podawanie taniej karmy, której jakość pozostawia wiele do życzenia.

W takiej sytuacji należy natychmiast odwiedzić sklep zoologiczny, w którym dokonamy wyboru nowej karmy, sprawdzając jej skład i wartość odżywczą.

Przypominamy, że karmę należy wprowadzać do menu kota stopniowo.


Systematyczne wyczesywanie kota

Zabieg nie tylko usunie martwą sierść. W ten sposób pozbędziemy się także pasożytów i drobnoustrojów. W wielu przypadkach wyczesywanie wpłynie korzystnie na skórę zwierzęcia, poprawiając jej ukrwienie.

Zapewnienie kotu spokoju

Stres wywołuje u kota potrzebę nadmiernego wylizywania sierści. Należy ustalić, co jest przyczyną zwiększonej pobudliwości pupila i w miarę możliwości zmienić ten stan rzeczy. Być może będzie to okres, kiedy trzeba będzie podopiecznemu poświęcić więcej uwagi. Pieszczoty lub wspólne zabawy pozwolą kotu przywyknąć do zmienionej sytuacji i powrócić do stabilności.


Nadmiernemu linieniu kota można zapobiegać 

Koty są samodzielne, koty dobrze się czują w swoim towarzystwie, kot sam zadba o siebie… to wszystko prawda, jednak kot w domu jest zależny od swoich opiekunów. Jest także na swój sposób do nich przywiązany. Skoro już pojawił się w Twoim domu, zadbaj o niego poprzez podawanie dobrej karmy, zabiegi higieniczne i poświęcenie mu uwagi. Nie oczekuj zbyt wiele w zamian. Zaletą kota jest to, że jest. I tyle nam ludziom powinno wystarczyć.

Reklama