Rozliczenie PIT – jak rozliczyć PIT w najprostszy sposób

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-02-03 12:54 | Zmodyfikowano: 2023-02-03 12:56
Dodaj do Wykop.pl
Rozliczenie PIT – jak rozliczyć PIT w najprostszy sposób - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Osobisty podatek dochodowy (PIT) dotyczy osób, które wykazują w ciągu roku przychody z tytułu: umowy o dzieło, pracę czy umowy zlecenia, prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, emerytury, renty, zasiłku, wykonywania wolnego zawodu czy szeroko pojętej działalności artystycznej. Jak więc widać, podatek PIT (a więc i rozliczenie PIT) dotyczy bardzo szerokiego grona osób. Co roku też te właśnie osoby mają za zadanie wybrać odpowiedni urząd skarbowy i złożyć tam rozliczenie PIT. Dziś bardzo popularną formą rozliczenia są ePITY, czyli elektroniczna forma PIT – rozliczenie w ten sposób podatku to duża ulga w corocznych zmaganiach, a także korzyści finansowe.  


PIT rozliczenie – do kiedy i gdzie

Deklarację, w której rozliczyliśmy podatek PIT, co roku należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie. W tym roku PITy 2022 (PIT za 2022 rok) należy rozliczyć w nieprzekraczalnym terminie do 2 maja 2023 roku. Bardzo istotne jest, by pilnować tej daty i nie przesłać zeznania PIT z opóźnieniem. Drugą ważną kwestią jest to, który urząd skarbowy należy wybrać, by złożyć w nim PIT 2022. Otóż zeznanie podatkowe należy złożyć w urzędzie skarbowym przynależnym do naszego miejsca zamieszkania. Na to, jaki urząd skarbowy wybierzemy, nie ma więc wpływu nasze miejsce zameldowania (chyba że jest tożsame z naszym miejscem zamieszkania).

Stwórz zeznanie podatkowe z PITax.pl i oszczędzaj pieniądze


PITy 2022 – najważniejsze zmiany

Podatek PIT i rozliczenie PIT to także pewne zmiany w stosunku do lat poprzednich. W tym roku dotyczą one między innymi: zwiększenia kwoty wolnej od podatku, rozliczeń dla osób samotnie wychowujących dzieci (są to zmiany korzystne), zmiany dotyczą również ulgi rehabilitacyjnej oraz zmiany stawki podatkowej dla osób fizycznych. To jednak nie wszystkie zmiany dotyczące tematu PITy 2022. Dlatego, by mieć pewność, że nasz PIT za 2022 rok został prawidłowo rozliczny, warto skorzystać ze sposobów, które nam to zapewnią. O tym w dalszej części tekstu.

 

Zeznanie podatkowe – różne sposoby na rozliczenie PIT 

Jak rozliczyć PIT? PITy 2022 można rozliczyć tradycyjnie – wypełniając ręcznie zeznanie podatkowe i dostarczyć je pod adres, w którym znajduje się urząd skarbowy. Możemy to zrobić osobiście lub też za pośrednictwem poczty. Aby nie musieć samodzielnie wypełniać formularza, warto skorzystać z dostępnej na stronie podatki.gov.pl gotowej wypełnionej deklaracji, która czeka na nas na stronie rządowej. To wynik działającej od 2019 roku usłudze uruchomionej przez Ministerstwo Finansów – e-PIT. Co należy zrobić z taką deklaracją? Otóż mamy trzy opcje. Możemy takie zeznanie podatkowe:

  • zaakceptować,
  • zmodyfikować i zaakceptować,
  • odrzucić i wypełnić deklarację samodzielnie (na przykład przy użyciu profesjonalnego i darmowego programu komputerowego).

W przypadku gdy nie zrobimy nic z deklaracją, PIT ostanie automatycznie wysłany do właściwego urzędu skarbowego. Korzystając ze strony podatki gov.pl mamy pewność, że nasz PIT drogą elektroniczną dotrze do urzędu skarbowego. To jednak niejedyna opcja, dzięki której możemy skorzystać z wygody, którą dają ePITY.

Z PITax.pl możesz obniżyć swój podatek

Rozlicz PIT w prosty sposób

Jeśli chcemy rozliczyć podatek PIT drogą elektroniczną, a więc zaoszczędzić czas, możemy też skorzystać z programu do elektronicznego rozliczenia PIT. Taki program możemy wykorzystać nie tylko do samodzielnego rozliczenia podatku, ale i do zmodyfikowania deklaracji, która czekała na nas na stronie podatki.gov.pl. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku program automatycznie naliczy nam należne i najbardziej korzystne ulgi, kwotę wolną od podatku i koszty uzyskania przychodu. W ten sposób oprócz czasu możemy przy rozliczeniu PIT za 2022 odnieść korzyści finansowe. Program rozliczający ePITY to dostępność do wszystkich formularzy przeznaczonych do rozliczenia podatkowego.

Intuicyjne rozliczenie PIT umożliwia aplikacja PITax.pl


PIT za 2022 – ePITY, zalety skorzystania z programu komputerowego

Korzystając z programu do rozliczenia deklaracji PIT, zyskujemy nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale także to, że nasz podatek PIT będzie rozliczony bezbłędnie (a właśnie ta kwestia spędza sen z powiek wielu ludziom). Program, którym możemy rozliczyć PITy 2022, to również poufność dokumentów i ich bezpieczeństwo. Poza tym ePITY wypełnione w ten sposób można wysłać drogą elektroniczną do urzędu skarbowego lub też pobrać plik w formacie PDF, wydrukować go i dostarczyć do urzędu skarbowego pocztą lub osobiście. Ważną zaletą programu. który pozwoli nam w sposób sprawny rozliczyć podatek, jest to, że jest on łatwy w obsłudze, bardzo intuicyjny i... darmowy. Dostępny jest też w formie poręcznej aplikacji na telefon komórkowy. Wiele osób doceni również fakt, że może wysłać swój PIT o każdej porze dnia i nocy, co jest istotne zwłaszcza w przypadku nieprzekraczalnych terminów, takich jak właśnie zeznanie podatkowe i jego złożenie. PIT rozliczenie w tej formie to więc szereg korzyści.

Rozlicz PIT w najbardziej korzystny i wygodny sposób. PIT 2022 nie musi kojarzyć się z serią wątpliwości oraz z niepewnością.

 

Reklama