Złotoryja: Przebudowa przejść i wyświetlacze prędkości mają poprawić bezpieczeństwo pieszych

Karolina Bieniek, km | Utworzono: 2023-02-08 18:42 | Zmodyfikowano: 2023-02-08 18:53
Złotoryja: Przebudowa przejść i wyświetlacze prędkości mają poprawić bezpieczeństwo pieszych  - Fot. Karolina Bieniek
Fot. Karolina Bieniek
Złotoryja: Przebudowa przejść i wyświetlacze prędkości mają poprawić bezpieczeństwo pieszych  - 0

W Złotoryi będą montować wyświetlacze prędkości i budować wysepki na przejściach dla pieszych. Wszystko po to, by poprawić bezpieczeństwo w obrębie pasów. Przebudowa przejść ma się odbyć w ramach programu Bezpieczny Pieszy, ale program nie przewiduje ich doświetlenia. Zdaniem kierowców, ale także policjantów nie tędy droga. asp. sztab. Adam Dudek kierownik Wydziału Ruchu Drogowego w złotoryjskiej komendzie podkreślił, że odpowiednie doświetlenie przejść to podstawa, ale należałoby także - w jego przekonaniu - wprowadzić obowiązek noszenia odblasków przez pieszych także w obszarze zabudowanym.

- Podejrzewam, że ustawodawca się sugerował wprowadzając te przepisy takimi dużymi aglomeracjami jak Wrocław, no tam ta sytuacja troszeczkę inaczej wygląda z oświetleniem, natomiast już takie powiaty jak nasz, czy wioski to tam nie ma oświetlenia, a piesi się przemieszczają.

Jacek Janiak ze złotoryjskiego magistratu zapewnia, że urząd miasta jak tylko pojawią się możliwości finansowe to przejścia doświetli. Magistrat poinformował, że w trakcie planowanej przebudowy przejść zostaną do tego celu zamontowane pod jezdnią rury osłonowe, dzięki którym będzie można w przyszłości poprowadzić okablowanie do lamp bez konieczności rozkopywania asfaltu.

Jacek Janiak ze złotoryjskiego magistratu nie ukrywa, że na bezpieczeństwo znacznie wpływa to, że Złotoryja nie ma obwodnicy i ruch tranzytowy odbywa się przez miasto.

Kierownik wydziału ruchu drogowego w złotoryjskiej komendzie podkreśla, że przyczyną potrąceń do jakich dochodzi w ostatnim czasie w Złotoryi nie jest zwykle nadmierna prędkość, a utrudniona widoczność przy przejściach spowodowana przede wszystkim nieodpowiednim oświetleniem i nieuwagą zarówno kierowców jak i samych pieszych. Komenda każdego roku kieruje do zarządców dróg kilkadziesiąt wniosków o poprawę infrastruktury w rejonie przejść. Magistrat nie może jednak z pozyskanych pieniędzy z programu Bezpieczny Pieszy zamontować przy przejściach latarni led. Zapowiada, że sukcesywnie będzie jednak przejścia doświetlał.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.