Zewnętrzne biuro rachunkowe czy własna księgowa? Księgowość we Wrocławiu.

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-03-02 11:54
Dodaj do Wykop.pl
Zewnętrzne biuro rachunkowe czy własna księgowa? Księgowość we Wrocławiu.  - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Kiedy warto zlecić księgowość na zewnątrz?

Zlecenie księgowości na zewnątrz to dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Dzięki temu mogą skoncentrować się na kluczowych aspektach prowadzenia firmy, takich jak rozwijanie biznesu i pozyskiwanie klientów. Zewnętrzna firma księgowa może pomóc w zakładaniu firmy oraz w prowadzeniu księgowości i rozliczaniu podatków. W przypadku zlecenia księgowości na zewnątrz, przedsiębiorca nie musi ponosić kosztów związanych z wynagrodzeniem pracownika, ubezpieczeniem i szkoleniem.

Kolejną korzyścią z zlecenia księgowości na zewnątrz jest fakt, że przedsiębiorca nie musi inwestować w oprogramowanie i sprzęt potrzebny do prowadzenia księgowości. Firmy księgowe posiadają najnowocześniejsze oprogramowanie oraz pracują na sprzęcie wysokiej jakości, co pozwala im na szybkie i dokładne przetwarzanie danych.

Zewnętrzna firma księgowa może również pomóc w prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz w rozliczeniu podatkowym, co zwykle jest bardzo skomplikowanym procesem. Firma księgowa ma doświadczenie w pracy z różnymi rodzajami przedsiębiorstw, co oznacza, że ​​znają się na przepisach i mogą pomóc w identyfikacji korzyści podatkowych.

Musimy również pamiętać, że w dużych miastach takich jak: Wrocław znalezienie profesjonalnego biura rachunkowego będzie łatwiejsze niż w mniejszych miejscowościach. Dla przykładu biuro rachunkowe JWW Sp. z o.o. z Wrocławia zatrudnia ponad 40 specjalistów z zakresu podatków i kadr. Takie biuro może wydajnie obsługiwać nawet kilkaset firm i przedsiębiorstw z Wrocławia, Dolnego Śląską, ale i całej Polski.
Jako przedsiębiorca musimy brać pod uwagę jak szybko zmieniają się przepisy prawa i interpretacji podatkowych. Tylko ciągłe szkolenia oraz możliwość konsultacji w grupie innych księgowych oraz stałe monitorowanie prasy branżowej oraz kontakty z Urzędami Skarbowymi może zapewnić prawidłowe rozliczenie wg aktualnie obowiązujących przepisów.

Ostatnią kwestią przemawiającą za zleceniem księgowości w profesjonalnym biurze rachunkowym jest odpowiedzialność i ubezpieczenie. Jeśli błędy popełni biuro rachunkowe to ono za nie odpowiada swoim ubezpieczeniem. Jeśli natomiast błędy popełni nasz pracownik to odpowiedzialność, w tym finansową ponosi nasza firma.


Kiedy warto zatrudnić księgową?

Zatrudnienie księgowego na etacie to dobry wybór dla przedsiębiorców, którzy potrzebują regularnej pomocy w prowadzeniu księgowości. Gdy nasza księgowość wymaga częstych interpretacji i rozliczenia trudnych przypadków dobrze jest mieć z zespole, kto poradzi sobie w takich sytuacjach. W przypadku zatrudnienia księgowego na etacie, przedsiębiorca ma stałego pracownika, który jest dostępny w razie potrzeby i zna firmę oraz jej potrzeby.

Zatrudnienie księgowego na etacie oznacza, że ​​przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad procesem księgowym. Księgowy pracuje na bieżąco i może szybko reagować na wszelkie zmiany w firmie. Ponadto, zatrudnienie księgowego na etacie oznacza, konieczność ciągłych szkoleń. Co w przypadku choroby naszego księgowego? Powinniśmy mieć jego zastępcę, a więc koszty mnożą się. Tutaj pojawia się pytanie o rachunek ekonomiczny.

Zatrudnienie własnego księgowego i własnej kadrowej ma więc sens gdy wielkość naszego przedsiębiorstwa jest zaliczona do tych dużych, zatrudniających ponad 300 osób lub jeśli rozliczamy skomplikowane projekty, które wymagają głębokiej analizy lub znajomości specyfiki danej branży.

Reklama