Bieg Piastów już na mecie

Piotr Pietraszek | Utworzono: 2011-03-05 11:07 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Bieg Piastów już na mecie  - Fot. Łukasz Stachowiak

Nie tylko jako sportu, ale przede wszystkim jako formy rekreacji – podkreślali niemal wszyscy, którzy podczas weekendu pojawili się na Polanie Jakuszyckiej koło Szklarskiej Poręby.

A że pojawiło się ich całkiem sporo, to organizatorzy 35. edycji narciarskiego Biegu Piastów, z jego komandorem Julianem Gozdowskim na czele, mogli się pochwalić kolejnym rekordem frekwencji. W trzydniowych zmaganiach udział wzięło blisko 5 tysięcy narciarzy z 28 krajów.

Uczestnikom imprezy i organizatorom sprzyjała pogoda. W sobotę nad Polaną pojawiło się słońce, które towarzyszyło narciarzom we wszystkich trzech rozegranych tego dnia biegach.

W biegu głównym na królewskim dystansie 50 kilometrów stylem klasycznym triumfował Czech Viktor Novotny, a na drugim miejscu uplasował się reprezentant Polski – Mariusz Michałek z Istebnej. Najlepszy z DolnoślązakówJakub Mroziński z Jeleniej Góry zajął 12. miejsce. Wśród kobiet 50-kilometrowy dystans najszybciej pokonała Czeszka Martina Chrastkova.

Nasi południowi sąsiedzi, którzy w Jakuszycach tradycyjnie stanowili najliczniejszą grupę uczestników obok gospodarzy, zdominowali także rywalizację na 26 kilometrów. Wśród kobiet zwyciężyła Adela Boudikova, a w biegu mężczyzn narciarze z Czech zajęli wszystkie miejsca na podium. Na jego najwyższym stopniu stanął Jiri Rocarek. Czwarty do mety przybiegł Arkadiusz Ogorzałek z Nowej Rudy.

Na trasie nie zabrało mocnego radiowego akcentu. Już po raz dwudziesty czwarty w Biegu Piastów wystąpił pracownik Radia Wrocław Ryszard Cegielski. Mimo kłopotów ze skrzywionym na trasie kijkiem oraz nie najlepiej posmarowanymi nartami nasz reprezentant ukończył rywalizację w dobrej kondycji i na przyzwoitym miejscu w środku stawki.

Wśród 1600 uczestników biegu był także m.in. marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, którego z trybun dopingował marszałek sejmu – Grzegorz Schetyna.

Nie zabrakło imprez dla dzieci. Tym razem najmłodsi uczestniczyli w Narciarskiej Przygodzie Przedszkolaka oraz Wyprawie Polarnej Zuchów.

Cichym bohaterem trzydniowej imprezy na Polanie Jakuszyckiej był Grzegorz Meller. Niewidomy uczeń z podwarszawskich Laskach spełnił swoje marzenie o udziale w Biegu Piastów. W piątek razem ze swoim opiekunem i trenerem Krzysztofem Kocem pokonał 10-kilometrową trasę.

Oprócz sportu kibice i narciarze na Polanie Jakuszyckiej mogli cieszyć oko malowniczymi krajobrazami, wciągać w płuca zdrowe górskie powietrze, a żołądek wypełniać fantastyczną grochówką serwowaną przez Straż Graniczną z Lubania.

„Gdybyśmy takich organizatorów jak Julian Gozdowski mieli w kraju jeszcze kilku, to byłbym spokojny o przyszłość naszego narciarstwa” – podsumował imprezę w Jakuszycach były narciarski mistrz świata Józef Łuszczek.