Przewodnik po Krecie – poznaj największe atrakcje

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-03-13 15:39 | Zmodyfikowano: 2023-03-13 15:41
Dodaj do Wykop.pl
Przewodnik po Krecie – poznaj największe atrakcje - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Kilka faktów o Krecie na dobry początek

Zanim przejdziemy do omawiania najważniejszych atrakcji turystycznych wyspy, warto poznać najistotniejsze informacje na jej temat. Kreta położona jest w południowej części Morza Śródziemnego, co sprawia, że na panujący tu klimat wpływ mają ciepłe wiatry wiejące znad Afryki. Ma to duże znaczenie nie tylko dla rozwoju miejscowego rolnictwa, ale również dla turystyki, która stanowi jedno z głównych źródeł dochodów mieszkańców. Sezon turystyczny na Krecie zwykle rozpoczyna się już w maju i trwa nawet do października. Temperatury w tym okresie rzadko spadają poniżej 30 stopni Celsjusza.

Największym miastem i stolicą wyspy jest Heraklion. To do Heraklionu przylatują turyści odwiedzający wschodnią część wyspy. Drugim co do wielkości miastem jest Chania, w której również znajduje się międzynarodowe lotnisko. Miasta rywalizują ze sobą o miano najpiękniejszego i najważniejszego ośrodka na Krecie.

Interesującą ciekawostką może być również fakt, że to właśnie na Krecie odkryto jedne z najstarszych śladów bytności człowieka, sięgające 5,7 mln lat. Rezerwuj najlepsze hotele na Krecie! >>


Zachodnia Kreta – Chania, Rethymno, Balos i wiele więcej

Lista atrakcji największej greckiej wyspy jest tak długa, że dla ułatwienia nasz przewodnik podzielimy na dwie części: zachodnią ze stolicą w Chanii i wschodnią ze stolicą w Heraklionie. Obie części mają bardzo wiele do zaoferowania i z pewnością po zwiedzeniu jednej będziecie chcieli wrócić na Kretę, by odwiedzić tę drugą. Co ciekawe, obie części różnią się na tyle znacząco, że z pewnością nie będziecie się nudzić, odwiedzając tę grecką wyspę po raz kolejny.


Zachodnia część Krety

Odwiedzenie najważniejszych atrakcji Krety warto zaplanować tak, by z jednej strony zwiedzić jak najwięcej, a z drugiej nie tracić zbyt wiele czasu na przejazdy. Będąc w Grecji pamiętajmy, że tu obowiązuje nieco inny rytm życia. Zasada siga, siga każe przyjmować wszystko na spokojnie. I taki właśnie powinien być urlop na Krecie.

Chania – najpiękniejsze miasto Krety Zachodniej

Miasto przez stulecia swojej historii wielokrotnie zmieniało władców. Rządzili tu Wenecjanie, Imperium Rzymskie, Bizancjum, Imperium Osmańskie, Arabowie i Turcy. Po każdej z tych nacji zostały ślady, które można znaleźć w różnorodnej zabudowie i elementach architektury. W Chanii na odwiedzających czeka przepiękna starówka z klimatycznymi wąskimi uliczkami, latem przystrojonymi tysiącami kwiatów. Na uwagę zasługuje również port z XIV wieku, wybudowany przez Wenecjan. Będąc w Chanii, koniecznie wybierzcie się na spacer po nadmorskiej promenadzie, na której końcu czeka na Was latarnia morska kształtem przypominająca minaret. W Chanii warto odwiedzić również przepiękny meczet z czasów Imperium Osmańskiego, wybudowany w 1645 roku, oraz kościół Agios Nicolaos z 1350 roku. To właśnie ta kulturowa mieszanka tworzy niezwykły klimat tego miejsca.

Widok na meczet i promenadę w Chanii na Krecie

Rethymno

Zwiedzając kreteńskie miasteczka, nie można pominąć Rethymno. Położone pośrodku między Chanią a Heraklionem, jest dobrą bazą wypadową do zwiedzania wyspy. Samo w sobie również stanowi atrakcję turystyczną. Tu także zobaczymy liczne ślady burzliwej historii Krety. W mieście można natknąć się na zabytkowe minarety i kościoły stojące obok siebie. Na uwagę zasługuje również forteca będąca pamiątką po Wenecjanach oraz port. Rethymno ma niezwykły klimat, warto wybrać się na spacer po starej części miasta i zagubić w plątaninie uliczek. W ten sposób z pewnością traficie do najbardziej urokliwych zakątków. Wiele budynków ma piękne ornamenty i zdobienia. Mieszkańcy dużą uwagę przykładają również do kwiatów i bujnej roślinności.

Laguna Balos

Jedną z najważniejszych atrakcji przyrodniczych Zachodniej Krety jest błękitna laguna Balos. To wyjątkowe miejsce, bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Laguna znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy. Przyciąga rzeszę odwiedzających turkusową, płytką wodą. Otaczająca ją plaża zachwyca śnieżnobiałym piaskiem. Do plaży można dopłynąć statkiem bądź dojechać samochodem. Ostrzegamy jednak, że ostatni odcinek to droga szutrowa, co powoduje, że nie każdy samochód poradzi sobie z tym przejazdem. Odwiedzając lagunę Balos, zajrzyjcie również na pobliską wyspę Gramvousę. To niewielka przybrzeżna wyspa, na którą można dostać się statkiem. Niegdyś była ona siedzibą piratów. Dziś warto udać się na krótki trekking na jej szczyt, by podziwiać lagunę z góry.

Widok na największą atrakcję turystyczną na Krecie Lagunę Balos

Elafonisi – różowa plaża

O miano najpiękniejszej plaży z laguną Balos rywalizuje plaża Elafonisi. Znajduje się ona na południu Krety. Najważniejszą cechą Elafonisi jest różowy kolor piasku. W świetle słonecznym plaża mieni się odcieniami złota i różu, a te wyjątkowe barwy zawdzięcza drobnym fragmentom muszelek. Elafonisi to idealne miejsce na odpoczynek. Drobny piasek, wyjątkowe kolory i płytka woda przyciągają tu wielu turystów.

Wąwóz Samaria

Pisząc o Krecie, nie można zapomnieć o atrakcjach dla aktywnych turystów. Kreta w zdecydowanej większości to tereny górzyste. Na miejscu czekają liczne szlaki piesze oraz wąwozy. Najdłuższy – nie tylko na Krecie, ale w całej Europie – suchy wąwóz to właśnie Samaria. Na jego przejście warto zarezerwować cały dzień. Na wycieczkę koniecznie zabierzcie zapas wody, prowiant i wygodne buty. Wąwóz Samaria zachwyca przepięknymi widokami i wszechobecnymi tutaj wysokimi ścianami skalnymi.


Wschodnia część Krety

Również w tej części wyspy nie brakuje ciekawych atrakcji.

Pałac w Knossos

To niezwykłe miejsce odkryto w połowie XIX wieku. Na kompleks ciekawych ruin natrafiono kilka kilometrów od Heraklionu. Po dziś dzień trwają tu wykopaliska. Niektóre znajdujące się tu budowle są wyobrażeniem archeologów o tym, jak to miejsce wyglądało przed wiekami. Kompleks robi imponujące wrażenie zarówno na znawcach historii, jak i na laikach.

Wyspa Spinalonga

To jedno z bardziej tajemniczych miejsc na Krecie. Burzliwa historia Spinalongi jednych odstrasza, a drugich przyciąga. Ta maleńka wyspa położona jest zaledwie kilka kilometrów od wybrzeży Krety. Można tu dotrzeć jedynie statkiem. W XVI wieku Wenecjanie ufortyfikowali Spinalongę, chroniąc w ten sposób pobliską zatokę przed najazdami piratów. Na początku XX wieku zorganizowano tu miejsce izolacji dla osób trędowatych. Dziś wyspa stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w tej części Krety.

Agios Nikolaos

To jedno z najpiękniejszych miasteczek, położone w zatoce Mirabella, co w wolnym tłumaczeniu oznacza piękny widok. Rzeczywiście pięknych widoków tu nie brakuje. Swój wyjątkowy charakter miasteczko zawdzięcza Wenecjanom, którzy przez wieki panowali w tym miejscu. W samym sercu miasta znajduje się jezioro Voulismeni, połączone z morzem kanałem. Jezioro wyróżnia się wyjątkową głębokością, sięgającą aż 64 m.

Widok na Agios Nicolaos nocą na Krecie

Bali – małe miasteczko z mnóstwem atrakcji

Nie jest to błąd. Na Krecie, pomiędzy Heraklionem a Rethymno znajduje się niewielka miejscowość o uroczej nazwie Bali. To z jednej strony kurorty zapraszające dobrymi hotelami, licznymi tawernami i piękną piaszczystą plażą, a z drugiej niewielka osada rybacka, zachęcająca do spokojnego wypoczynku w iście greckim stylu. Jeśli szukacie miejsca na spokojne wakacje na Krecie, Bali z pewnością przypadnie Wam do gustu.

Reklama