Jak działa szczoteczka elektryczna do zębów?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-03-23 14:38
Dodaj do Wykop.pl
Jak działa szczoteczka elektryczna do zębów? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Szczoteczka elektryczna to urządzenie stworzone do pielęgnacji jamy ustnej, wyposażone w silnik elektryczny i zasilane bateryjnie lub akumulatorowo. Tego typu modele wyróżniają się wysoką skutecznością w usuwaniu płytki nazębnej, resztek pokarmowych, osadów oraz innych bakterii z powierzchni zębów czy dziąseł. Mogą posiadać kilka trybów pracy, okrągłą lub podłużną główkę czyszczącą oraz funkcje zapewniające komfort użytkowania. Szczoteczki elektryczne działają poprzez wykonywanie ruchów wibracyjnych i oscylacyjnych.

Bardzo ważna w pracy szczoteczek elektrycznych jest ich prędkość. Przyrządy tego typu wykonują do kilkudziesięciu tysięcy ruchów w trakcie minuty, podczas gdy tradycyjne szczoteczki manualne jedynie kilkaset. Oprócz tego ich włókna docierają do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, do których nie ma dostępu włosie zwykłej szczoteczki.


Jak działają szczoteczki elektryczne?

Szczoteczki elektryczne działają na kilka sposobów w zależności od tego, z jakim rodzajem przyrządu mamy do czynienia. Wszystkie jednak posiadają jedną wspólną cechę, a mianowicie wbudowany w rękojeść silnik elektryczny. Możemy wymienić następujące rodzaje szczoteczek elektrycznych:

 • szczoteczki rotacyjno-oscylacyjne – posiadają okrągłą główkę czyszczącą
  i wytwarzają ruchy rotacyjno-oscylacyjne, czyli obracają się raz w lewo, a raz w prawo (od 7 000 do 8 800 ruchów na minutę)
 • szczoteczki rotacyjno-oscylacyjno-pulsacyjne – szczoteczki z okrągłymi główkami, które dodatkowo generują od 20 000 do 40 000 ruchów pulsacyjnych na minutę (dociskają włosie szczoteczki do zębów)
 • szczoteczki soniczne – charakteryzują się podłużnymi główkami oraz zastosowaniem technologii fal dźwiękowych, przez co nie ścierają osadów w sposób mechaniczny; podczas ich pracy cząsteczki śliny, wody i pasty do zębów łączą się ze sobą, a powstałe mikrobąbelki docierają nawet do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych; szczoteczki soniczne produkują do 96 000 ruchów na minutę pracy
 • szczoteczki ultradźwiękowe – wytwarzają fale ultradźwiękowe o częstotliwości 1,6 Mhz i wykonują nawet 96 000 000 ruchów na minutę, co oznacza, że pracują nawet 1000 razy szybciej niż szczoteczki soniczne!
 • szczoteczki magnetyczne – wykonują ruchy oscylacyjno-rotacyjne i posiadają liniowy napęd magnetyczny, który połączony jest bezpośrednio z okrągłą główką czyszczącą, co sprawia, że energia przyrządu przenoszona jest od razu na zakończenia włókien.


Szczoteczka elektryczna – tryby pracy i funkcje

Większość szczoteczek elektrycznych wyposażono w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, spośród których każdy może wybrać ten odpowiedni dla siebie, np. codzienne czyszczenie, delikatne szczotkowanie, wybielanie zębów, pielęgnacja dziąseł itd. Z kolei wspomaganie programów pracy to rola końcówek wymiennych, które różnią się grubością oraz ułożeniem włókien.

Szczoteczki elektryczne posiadają także funkcje, które usprawniają proces szczotkowania zębów, np.

 • czasomierze – odmierzają dwie minuty, czyli czas niezbędny do dokładnego wyczyszczenia zębów, a co pół minuty informują o konieczności zmiany szczotkowanej strefy uzębienia
 • czujnik kontroli nacisku – sygnalizuje zbyt mocne dociskanie główki do powierzchni zębów
 • wskaźnik zużycia włosia – podpowiada nam, kiedy należy wymienić końcówkę na nową
 • możliwość połączenia się z aplikacją w smartfonie – dzięki temu wiemy, które strefy uzębienia są prawidłowo wyczyszczone, a które wymagają w tym aspekcie poprawek.


Szczoteczka elektryczna – dla kogo?

Szczoteczki elektryczne są zdecydowanie bezpieczniejsze dla naszych zębów i dziąseł niż szczoteczki tradycyjne. Producenci tego typu przyrządów produkują modele przeznaczone już nawet dla niemowlaków. Muszą być one jednak dostosowane pod względem wielkości główki czyszczącej oraz miękkości włosia do jamy ustnej dzieci.

Ponadto szczoteczki elektryczne rekomendowane są także użytkownikom aparatów ortodontycznych oraz posiadaczom mostów, implantów i koron. Są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które skarżą się na problemy z dziąsłami czy nadwrażliwością zębów.


Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Na początek warto delikatnie zmoczyć wodą główkę szczoteczki elektrycznej i nałożyć na nią niewielką ilość pasty do zębów. Następnie należy przyłożyć końcówkę urządzenia do powierzchni szkliwa zębowego pod kątem 45 stopni. Teraz wystarczy wybrać odpowiedni tryb pracy, włączyć szczoteczkę i przesuwać ją powoli po zębach. Pamiętajmy, aby nie dociskać główki zbyt mocno do powierzchni zębów, aby nie uszkodzić szkliwa i dziąseł. Resztę wskazówek znajdziemy w instrukcji obsługi danego urządzenia.

Reklama