Jak przygotować się do zakupu pierwszego mieszkania we Wrocławiu?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-03-27 10:03 | Zmodyfikowano: 2023-03-27 10:03
Dodaj do Wykop.pl
Jak przygotować się do zakupu pierwszego mieszkania we Wrocławiu? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora

 

Oceniamy swoje możliwości finansowe

Nieruchomości należą do jednych z najbardziej kosztownych rzeczy, jakie kupujemy w ciągu swojego życia. W związku z tym, zakup mieszkania należy dokładnie przemyśleć, zwłaszcza pod kątem finansowym. Mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu są dostępne w różnych cenach – na koszt ich zakupu wpływa natomiast szereg czynników. Są to m. in. lokalizacja nieruchomości, jej metraż, czy jest to mieszkanie w stanie deweloperskim czy już urządzone, piętro, przyległości w postaci komórki lokatorskiej i miejsca parkingowego, infrastruktura osiedlowa, standard wykończenia i wiele innych.

Już na samym początku, zanim jeszcze przystąpimy do przeglądania dostępnych w sieci ofert, warto ustalić budżet na zakup mieszkania. Odpowiedzmy sobie także na pytanie, skąd będą pochodziły środki finansowe – jeśli są to oszczędności, sprawdźmy, jaką dokładnie kwotą dysponujemy, biorąc pod uwagę wszystkie wydatki związane z kupnem mieszkania (m. in. koszt notariusza, podatek PCC, koszt wykończenia/remontu, zakup wyposażenia itp.). Jeśli natomiast finansujemy zakup nieruchomości z kredytu hipotecznego, zbadajmy swoją zdolność kredytową przed podpisaniem umowy przedwstępnej.

 


Metraż mieszkania, układ pomieszczeń i bieżące koszty jego utrzymania

Kiedy wiemy już, jaką dokładnie kwotą dysponujemy na zakup pierwszego mieszkania, należy zastanowić się, jak dużej nieruchomości szukamy. Dla singla i pary bez dzieci, która nie planuje w najbliższej przyszłości powiększenia rodziny, wystarczające okaże się mieszkanie 1- lub 2-pokojowe o metrażu 30-40 m2. Z kolei rodziny z dziećmi powinny stawiać na większe nieruchomości, w których dzieci będą miały własne miejsce do nauki, zabawy i odpoczynku.

Równie istotną kwestię, co metraż, stanowi także układ pomieszczeń. Warto zastanowić się, czy chcemy mieć osobną kuchnię, czy równie dobrym rozwiązaniem jest dla nas aneks kuchenny. W miarę możliwości warto wybierać mieszkania na sprzedaż we Wrocławiu z pokojami nieprzechodnimi, które są bardziej komfortowe w użytkowaniu oraz zapewniają domownikom większą prywatność.

Wreszcie, równie ważną kwestią, co cena zakupu nieruchomości, są koszty jej utrzymania. Składa się na nie m. in. czynsz, opłaty za prąd, internet, wodę, ogrzewanie, wywóz śmieci i inne wydatki, które będziemy ponosili, korzystając z mieszkania. Warto sprawdzić, czy opłaty te mieszczą się w naszym miesięcznym budżecie, zwłaszcza jeśli mieszkanie kupujemy na kredyt – jego miesięczna rata również będzie stanowiła bowiem istotny, regularnie ponoszony wydatek. 

Artykuł powstał we współpracy z portalem Tabela Ofert oferującym mieszkania na sprzedaż Wrocław.

 

 

Reklama