Bolesławiec został tegorocznym laureatem Nagrody Europy

Piotr Słowiński, BM | Utworzono: 2023-05-03 12:03 | Zmodyfikowano: 2023-05-03 12:07
Bolesławiec został tegorocznym laureatem Nagrody Europy - fot:  archiwum Radia Wrocław
fot: archiwum Radia Wrocław

- By móc się ubiegać o taki tytuł najpierw trzeba otrzymać dyplom europejski, później Honorową Flagę Europy, Plakietę Honorową i dopiero najwyższy tytuł - mówi prezydent Bolesławca Piotr Roman:

- Cieszy fakt, że w tym roku Bolesławiec jako jedyne miasto w Europie otrzymał najwyższe wyróżnienie jakie można w Europie otrzymać. Procedura dochodzenia do tej nagrody to jest kilkanaście lat.

Dwa inne polskie miasta: Ostrów Wielkopolski i Płońsk otrzymały Plakiety Honorowe. Jednym z pierwszych, którzy pogratulowali władzom Bolesławca sukcesu był mer ukraińskiego miasta Chmielnicki, które w 2021 roku otrzymało również Nagrodę Europy, a dziś jest miastem, w którym najwięcej ukraińskich flag powiewa na wojennych cmentarzach. Bolesławiec trzykrotnie wcześniej ubiegał się o Nagrodę Europy. Przegrywał do tej pory z San Sebastian, z Izmirem i właśnie z Chmielnickim. - Czwarty raz miasto starało się o ten tytuł - przyznaje prezydent Bolesławca Piotr Roman:

- Trzykrotnie przegrywaliśmy, ale wstydu nie było. Raz przegraliśmy z San Sebastian, raz z kilkumilionowym Izmirem, a raz z miastem Chmielnicki w Ukrainie. I właśnie od tego miasta otrzymaliśmy jako jedne z pierwszych gratulacji. Właśnie od Chmielnicki.

Nagroda Europy została utworzona w 1955 r. przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy (ZPRE) w Strasburgu, by nagradzać miasta i gminy, które są szczególnie aktywne w promowaniu ideału jedności europejskiej. Przyznawana jest co roku.

Nagroda Europy jest dostępna dla miast i gmin 46 państw członkowskich Rady Europy, bez względu na ich rozmiar i liczbę mieszkańców. Odniosła natychmiastowy sukces w latach po II wojnie światowej, liczne francuskie i niemieckie miasta i gminy ubiegały się o nią, by wzmocnić nowe przyjazne więzi po wydarzeniach z przeszłości.

W latach 90-tych, w wyniku zmian w Europie Wschodniej, do Rady Europy dołączyły nowe kraje, co umożliwiło większej liczbie miast ubieganie się o Nagrodę Europy. Nagroda Europy poprzez kolejne lata nadal cieszy się popularnością, inspirując zarówno małe gminy, jak i wielkie miasta i angażując liczne kraje europejskie. Zdobywcy nagrody otrzymują nie tylko honorowe wyróżnienie, ale też również czek na 20 000 euro, co umożliwi np. młodym ludziom z Bolesławca odwiedzenie instytucji europejskich w Strasburgu.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.