Zajęcia dla starszych dzieci – co warto rozważyć?

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-05-12 13:05
Dodaj do Wykop.pl
Zajęcia dla starszych dzieci – co warto rozważyć? - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Zajęcia językowe

Znajomość języków obcych jest bezcenna zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jak powiedział średniowieczny filozof Roger Bacon, „znajomość języków jest bramą do wiedzy” – pozwala ona na nawiązywanie znajomości z osobami z przeróżnych zakątków świata, bezproblemowe podróżowanie, a na późniejszych etapach życia również odnalezienie się na rynku pracy.

Warto jednak pamiętać, że zajęcia językowe oferują o wiele więcej, aniżeli możliwość poznania języka obcego. Podczas nich stymulowany jest intelektualny rozwój dziecka – ćwiczona jest pamięć oraz umiejętność koncentracji, co przekłada się na inne aspekty, takie jak m.in. efektywność nauki w szkole. Co więcej, zajęcia językowe pozwalają na kształtowanie kulturowej świadomości i wspierają uczestnika w pokonywaniu bariery językowej. Dzięki częstym kontaktom z językiem obcym, dziecko może pozbyć się emocjonalnej blokady i zacząć aktywnie podejmować próby komunikowania się przy jego pomocy.


Zajęcia edukacyjne

Zajęcia dla starszych dzieci powinny kojarzyć się im z poszerzaniem swoich horyzontów oraz przyjemnym spędzaniem czasu. Z tego względu warto wybierać zajęcia edukacyjne, które swym programem poruszają zagadnienia interesujące nasze pociechy. Malarstwo, kryminalistyka, psychologia, robotyka czy projektowanie gier… każde dziecko może pragnąć rozwijać się w odmiennym zakresie.

Ważne jest, aby umożliwić dzieciom pielęgnowanie swoich pasji. Absorbujące zajęcia edukacyjne uświadomią im, jak istotne jest samodoskonalenie i nieustanna troska o zdobywanie wiedzy w pasjonującej je dziedzinie. Sprawdź studia „Mistrz i Uczeń” dla młodzieży w wieku 12-13 lat, podczas których studenci rozwijają swoje zainteresowania pod okiem ekspertów:https://wsobote.uniwersytetdzieci.pl/oferta/mistrz-i-uczen


Zajęcia sportowe

Niezaprzeczalnym faktem jest, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna zwiększa odporność organizmu, pozytywnie wpływa na elastyczność stawów, pobudza układ oddechowy i koryguje wady postawy – a to tylko niektóre z korzyści, jakie sport oferuje ludzkiemu organizmowi. Warto jednak pamiętać, że zajęcia sportowe kształtują nie tylko rozwój fizyczny, ale również psychiczny.

Uczestnicząc w zajęciach sportowych, dziecko jednocześnie bierze udział w treningu zarządzania stresem, radzenia sobie z trudnymi sytuacjami oraz regulacji swych emocji. Sport pozytywnie wpływa na emocjonalną sferę starszych dzieci, co zmniejsza ryzyko zaburzeń emocjonalnych, które nierzadko pojawiają się w tym niełatwym okresie dorastania. Należy także wspomnieć, że uprawianie sportów zespołowych wspomaga rozwój umiejętności interpersonalnych, które wykorzystywane są w relacjach z innymi ludźmi.   

Zajęcia dla starszych dzieci – o czym warto pamiętać?

Aby zadbać o odpowiedni rozwój dziecka, w gonitwie szkolnych obowiązków nie można zapomnieć o trosce o pielęgnowanie zainteresowań naszej pociechy. Wybierając zajęcia dla starszego dziecka, należy uwzględnić jego potrzeby oraz pasje – chociaż niektórzy są małymi sportowcami, chcącymi poświęcić każdą wolną chwilę na aktywność fizyczną, część dzieci może preferować zajęcia edukacyjne pozwalające im zgłębiać tajniki pasjonujących je zagadnień. Co ważne, należy przy tym pamiętać, że niekiedy mniej znaczy więcej – warto skupić się na jednym lub dwóch zajęciach, które poruszają interesujące dziecko aspekty, aby nie przytłoczyć go nadmiarem obowiązków.

Nasze propozycje, jakie zajęcia dla starszych dzieci warto rozważyć, uwzględniają aktywności rozwijające zarówno ciało, jak i umysł. Wspierają one kształtowanie własnej osobowości pociechy, a jednocześnie zwiększają jej umiejętności społeczne, motoryczne czy intelektualne.

Reklama