Lubisz jazdę na rowerze? Sprawdź, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-05-24 12:03
Dodaj do Wykop.pl
Lubisz jazdę na rowerze? Sprawdź, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Po pierwsze, bezpieczny rower to sprawny rower

Podobnie jak w przypadku innych środków transportu także w przypadku jednośladu ważne jest, aby był sprawny technicznie. Działające hamulce, napompowane opony, nienaruszone uchwyty na kierownicy, sprawne przerzutki i siodełko, które jest pewnie osadzone w ramie, to absolutne minimum bezpiecznej jazdy. Systematyczne samodzielne przeglądy i co najmniej raz w roku przegląd roweru przez fachowca zapewniają wygodną jazdę i komfort psychiczny. Dlaczego? Ponieważ w razie jakiejkolwiek niebezpiecznej sytuacji na ulicy czy ścieżce rowerowej będziesz mogła lub mógł zareagować szybko i adekwatnie do sytuacji, a rower „zachowa się” zgodnie z Twoimi ruchami, np. gwałtownie odbije w bok.


Po drugie, chroń głowę kaskiem rowerowym

Choć przepisy, które w Polsce obowiązują rowerzystów, wciąż nie wskazują na obowiązek noszenia kasków rowerowych w trakcie jazdy na dwóch kółkach, to warto zabezpieczać głowę przed urazami. Ważne, aby kask rowerowy był dopasowany do głowy. Musi mieć właściwy rozmiar, tzn. odpowiadać obwodowi głowy, a także paski przylegające (ale nie uciskające) do przestrzeni pod brodą. W większości kasków zarówno obwód, jak i taśmy pod brodę można wygodnie dopasować do kształtu głowy. Istotna jest również waga kasku, tak aby była możliwie najmniej odczuwalna nawet w trakcie wielogodzinnej jazdy rowerem. Na bezpieczeństwo rowerzystów wpływa przecież także ich komfort, dlatego najlepsze kaski rowerowe to te, które mają wyściółkę dystansujące skorupę kasku od głowy oraz otwory stanowiące rodzaj wywietrzników.


Po trzecie, zadbaj o swoją widoczność na rowerze

Niezależnie od tego, w jakich godzinach jeździsz na rowerze, zawsze warto, abyś miała lub miał przy sobie elementy odblaskowe, a nawet odzież rowerową w neonowych kolorach. Nagła konieczność pozostania w biurze po godzinach albo spontaniczne spotkanie z przyjaciółmi po skończeniu pracy sprawi, że wbrew porannym planom do domu wrócisz na rowerze już po zmroku. Właśnie dlatego w sakwie rowerowej warto zawsze mieć akcesoria i ubrania, które zwiększą Twoją widoczność na ścieżce rowerowej, w lesie lub na jezdni.

Co warto mieć ze sobą? Idealne wydają się specjalne ubrania dla rowerzystów. Spodnie lub legginsy kolarskie z odblaskowymi detalami i dwustronna kurtka – z jednej strony w stonowanej barwie, a z drugiej – w kolorze neonowym. Jeżeli jednak nie chcesz się przebierać, a zależy Ci na szybkich rozwiązaniach, możesz postawić na odblaski, np. takie, które znajdziesz, klikając link https://www.artilon.pl/pl/c/Odblaski-z-nadrukiem/20. Kamizelki, opaski i zawieszki odblaskowe to rozwiązanie uniwersalne. O ile kamizelkę szybko włożysz na siebie, o tyle opaski i zawieszki możesz przymocować do swojego stroju, ramy roweru czy sakwy rowerowej.

Na koniec warto jeszcze przypomnieć, że rowerzyści mają obowiązek używania świateł w swoich jednośladach. Musisz mieć przynajmniej jedno przednie światło białe lub żółte świecące ciągle bądź migające, a także co najmniej dwa światła tylne – jedno czerwone odblaskowe i drugie migające lub świecące światłem ciągłym. Odpowiednie oświetlenie w połączeniu z odblaskami rowerowymi, kaskiem i sprawnym rowerem zapewnią Ci bezpieczeństwo na drodze.

Reklama