Kocham Cię Mamo – badaj się

Justyna Kościelna, BM | Utworzono: 2023-05-26 07:58 | Zmodyfikowano: 2023-05-26 07:59
Kocham Cię Mamo – badaj się - Fot: zdjęcie ilustracyjne Pixabay
Fot: zdjęcie ilustracyjne Pixabay

„Kocham Cię Mamo”- laurki z takim hasłem trafiły do ponad 80 tys. przedszkolaków na Dolnym Śląsku. Oprócz wyznania miłości, jest na nich także zaproszenie na bezpłatne badanie cytologiczne z okazji Dnia Matki. - Dzięki profilaktyce możemy uratować setki kobiet. Niestety, statystyki nie napawają optymizmem - podkreśla Łukasz Sendecki, dyrektor dolnośląskiego oddziału NFZ:

- Zgłaszalność kobiet upoważnionych do tych badań wynosi przeciętnie 12%. Pomysł jest taki, żeby zaangażować dzieci do tego, żeby zachęciły swoje mamy.

Refundowane badanie przysługuje kobietom od 25. do 59. roku życia. Jest bezbolesne i pozwala na wykrycie raka szyjki macicy, który dotyczy nawet 10 proc. kobiet i jest szóstym co do częstości występowania nowotworem w Polsce; Rocznie jest wykrywany u ok. 3000 pacjentek. 1700 z nich umiera, bo diagnoza postawiona jest w zbyt zaawansowanym stadium choroby.

- Obrazki są zaproszeniem na bezpłatną cytologię. Chcemy w ten sposób dotrzeć do kobiet, nie korzystają z badań profilaktycznych - mówi kierująca wojewódzkim sanepidem Małgorzata Sienkiewicz:

To już 11. odsłona kampanii. Akcja organizowana jest przez NFZ we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną oraz Dolnośląskim Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.