10 wyjątkowych miejsc w Beskidach, które warto zobaczyć

Radio Wrocław | Utworzono: 2023-06-01 15:43 | Zmodyfikowano: 2023-06-01 15:45
Dodaj do Wykop.pl
10 wyjątkowych miejsc w Beskidach, które warto zobaczyć - Materiał Sponsora
Materiał Sponsora


Atrakcje turystyczne Beskidów – jakie miejsca w Beskidach przyciągają turystów?

Jak każdy ranking, także ten jest subiektywny. Na Beskidy leżące w granicach Polski warto spojrzeć nie jak na grupę pasm górskich, ale poznać każdy z nich z osobna. Wszystkie charakteryzują się wyjątkową przyrodą, nierzadko objętą ochroną w ramach parku narodowego lub krajobrazowego, a także ciekawymi atrakcjami turystycznymi.

Jakie miejsca w Beskidach warto odwiedzić w trakcie urlopu?

  1. Skrzyczne, czyli najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, który wznosi się na wysokość 1257 m n.p.m. Można go zdobyć, wędrując jednym z wyznaczonych szlaków (zielonym, niebieskim lub czerwonym) albo wjeżdżając na niego ze Szczyrku całoroczną dwuodcinkową kolejką krzesełkową „Skrzyczne”.
  2. Szczyrk – niewielkie miasto sąsiadujące m.in. z Bielskiem-Białą, które zimą odwiedzają tysiące miłośników białego szaleństwa. Miejscowość słynie z licznych ośrodków narciarskich i dogodnej bazy noclegowej. Jeśli wynajmiesz komfortowe apartamenty Szczyrk z dreamapart.pl, możesz liczyć na mnóstwo atrakcji nie tylko zimą, lecz także w cieplejszych miesiącach. Przez Szczyrk przechodzi wiele ciekawych szlaków turystycznych o różnych poziomach trudności, m.in. żółty prowadzący do Przełęczy Karkoszczonki i czerwony do Malinowskiej Skały. W Szczyrku, podobnie jak w Bielsku-Białej, są także jedne z najlepszych tras enduro.

  3. Bielsko-Biała, która leży u stóp Beskidu Małego i Beskidu Śląskiego. Miasto, ze względu na przepiękną zabytkową architekturę, określane jest jako „Mały Wiedeń”. Wypoczywając w Bielsku-Białej, możesz np. skorzystać z kolejki gondolowej na Szyndzielnię (1030 m n.p.m.) albo z działającego w ośrodku narciarskim wyciągu krzesełkowego na Dębowiec (686 m n.p.m.). Ze szczytów rozpościerają się przepiękne widoki na miasto i Beskidy.
  4. Aleja Gwiazd Sportu w Wiśle. Wisła to rodzinne miasto jednego z najbardziej utytułowanych polskich skoczków narciarskich, czyli Adama Małysza. W 2008 roku otwarto wyremontowaną skocznię jego imienia, a także Aleję Gwiazd Sportu z tablicami z brązu, które upamiętniają nie tylko słynnego mieszkańca Wisły, lecz także m.in. trenerów skoczków narciarskich Apoloniusza Tajnera i Jana Szturca.
  5. Muzeum Koronki w Koniakowie, które de facto jest izbą pamięci jednej z najbardziej znanych koronkarek Marii Gwarek. Warto odwiedzić to miejsce, tym bardziej że w 2017 roku koronkarstwo koniakowskie zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
  6. Babia Góra, nazywana królową Beskidów, to wyjątkowy szczyt Beskidu Żywieckiego o wysokości 1725 m n.p.m. Jest drugim po tatrzańskich Rysach najwyższym szczytem w Polsce. Jednocześnie jego wybitność (1075 metrów) czyni go drugim – zaraz po karkonoskiej Śnieżce – szczytem pod względem wybitności w naszym kraju.

  7. Platforma widokowa pod szczytem Babiej Góry – konstrukcja na wysokości 1616 m n.p.m., z której można podziwiać przepiękną panoramę Beskidów.
  8. Wodospad na Wisełce, czyli najwyższy wodospad w Beskidzie Śląskim. Kaskada woda spada z wysokości 8 metrów.

  9. Jaskinia Malinowska w Beskidzie Śląskim. Możesz dotrzeć do niej szlakiem na Skrzyczne. Jaskinia jest położona na wysokości 1080 m n.p.m.
  10. Trójstyk w Beskidzie Śląskim. To miejsce, w którym łączą się granice trzech krajów – Polski, Słowacji i Czech.

Wyjazd w Beskidy to gwarancja urlopu pełnego atrakcji. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – w regionie nie brakuje przepięknych szlaków górskich o różnorodnym stopniu trudności, punktów widokowych, zabytków architektonicznych ani placówek muzealnych. Zapraszamy w Beskidy!

Reklama