Śląsk Wrocław ma nowego dyrektora sportowego

BT, mat. prasowe | Utworzono: 2023-06-07 19:11
Śląsk Wrocław ma nowego dyrektora sportowego - fot. slaskwroclaw.pl
fot. slaskwroclaw.pl

Swoją przygodę z piłką David Balda rozpoczynał jako zawodnik Banika Ostrawa, z którego trafił do młodzieżowych reprezentacji Czech. Kontuzja uniemożliwiła mu jednak dalszy rozwój kariery. Podjął pracę w Anglii, gdzie wcześniej jako piłkarz wyjechał na testy do Leicester City. Na Wyspach nabywał kompetencje do pracy w roli skauta, agenta piłkarskiego oraz dyrektora sportowego. Ukończył liczne kursy z zakresu skautingu i analizy danych, posiada również certyfikaty FIFA oraz UEFA (m.in. UEFA Financial Management).

Jako dyrektor sportowy David Balda pracował w Baniku Ostrawa (w latach 2014-2016), gdzie odpowiadał za politykę kadrową pierwszej drużyny oraz akademii, a następnie przeniósł się do Rakowa Częstochowa. To właśnie wtedy do dzisiejszego mistrza Polski trafił trener Marek Papszun czy obecny kapitan zespołu Tomas Petrasek. Z częstochowskim klubem związany był również później, przez ponad dwa lata zajmując się skautingiem międzynarodowym, szczególnie skupiając się na graczach z Europy Środkowo-Wschodniej. W roli dyrektora sportowego David Balda pracował także w FK Senica, klubie ze słowackiej ekstraklasy. Ponadto był też w przeszłości członkiem dużej, międzynarodowej agencji menadżerskiej World in Motion, która obsługuje zawodników z najlepszych lig świata.

- Pracowałem jako skaut, agent piłkarski, jak i dyrektor sportowy. Na pewno mogę o sobie powiedzieć, że posiadam kompleksową wiedzą na temat negocjowania kontraktów, jestem znany na rynku i wiem, gdzie szukać piłkarzy. Zawsze staram się patrzeć na nich trochę inaczej – nie tylko analizując obecne statystyki, ale przede wszystkim oceniać ich potencjał, który można wykorzystać - mówi David Balda.

Ostatnio nowy dyrektor sportowy Śląska związany był z firmą SkillCorner, zajmującą się pozyskiwaniem i analizą danych z 60 różnych lig, w której pełnił rolę analityka i menadżera odpowiedzialnego za środkową i wschodnią Europę. Współpracował również z firmą 11teamsports, odpowiadając za kontakt z profesjonalnymi klubami.

- Bardzo ważna przy podjęciu współpracy była dla mnie postać trenera. Jeżeli pomiędzy dyrektorem sportowym i szkoleniowcem pierwszej drużyny nie ma wspólnej chemii, to dla mnie taka współpraca nie ma sensu. Spotkałem się z Jackiem Magierą, rozmawialiśmy i muszę przyznać, że to bardzo doświadczony szkoleniowiec, jeden z najlepszych w Polsce. Jego trenerskie CV robi naprawdę duże wrażenie - komentuje David Balda.

David Balda biegle posługuje się językiem polskim i angielskim. Mimo młodego wieku posiada doświadczenie w pracy na podobnych stanowiskach w innych klubach, w tym również tych zagranicznych. Bliska współpraca nowego dyrektora sportowego z trenerem Jackiem Magierą i podobne spojrzenie na budowę oraz rozwój zespołu ma pomóc w powrocie wrocławskiej drużyny do walki o zupełnie inne cele niż w poprzednich sezonach.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.