Trwa dolnośląska trasa mobilnego centrum zdrowia

Jakub Ciołko | Utworzono: 2023-07-15 15:33 | Zmodyfikowano: 2023-07-15 15:34
Trwa dolnośląska trasa mobilnego centrum zdrowia - Fot: UMWD
Fot: UMWD

W dwóch gabinetach kliniki można bez rejestracji wykonać diagnozę układu sercowo-naczyniowego i badania USG. Ponadto dla kobiet i mężczyzn przygotowano specjalne fantomy, na których można nauczyć się technik samobadania piersi i jąder pod kątem potencjalnych zmian nowotworowych. - To kampania, która ma przypomnieć wszystkim, kobietom i mężczyznom, że im szybciej wykryjemy niepokojące zmiany, tym łatwiej je powstrzymać — mówi Radiu Wrocław Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek województwa dolnośląskiego:

Celem akcji jest również to, żeby profilaktyka była jak najbardziej dostępna, stąd te dwa gabinety na kółkach, które łatwo mogą się przemieszczać, być tam, gdzie są ludzie, wydarzenia. Wtedy jest łatwiej z niej skorzystać.

Akcja profilaktyczna, finansowana przez samorząd województwa, jest realizowana przez Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka oraz Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu.Chętnych do skorzystania z okazji do diagnozy nie brakuje, chociaż pacjenci są świadomi, że wciąż badamy się zbyt rzadko.

- Trochę wstyd, bo samochody kontrolujemy częściej niż samych siebie. Może obawy przed złą diagnozą tak działają, że nie badamy się. Trzeba dbać o siebie – tłumaczą Radiu Wrocław niektórzy z pacjentów mobilnej kliniki:

Tak jak powinnam, mammografię wykonuję, cytologię. W tej chwili jestem na bieżąco ze wszystkimi badaniami. Przedtem niestety nie było to regularne. Prędzej czy później pewnie czeka nas coś niedobrego, a lepiej dowiedzieć się wcześniej, niż za późno.

Mobilne centrum profilaktyki pojawi się także w miejscach, gdzie nie brakuje turystów. Kolejny przystanek busa z gabinetami lekarskimi planowany jest w sobotę 22 lipca przy Zalewie Mietkowskim.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.