Literatura #36/2023: Kamilla Jasińska, Marek Miller, Agnieszka Jeż

Jacek Antczak, Michał Kwiatkowski | Utworzono: 2023-09-15 10:00 | Zmodyfikowano: 2023-09-15 10:00
Literatura #36/2023: Kamilla Jasińska, Marek Miller, Agnieszka Jeż - Literatura 36/2023
Literatura 36/2023

W audycji książkowej RWK gościli:

Marek Miller – Reporter, dokumentalista, autor kilkunastu książek reporterskich i twórca Laboratorium Reportażu na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie przed laty powstała publikacja „Europa według Auschwitz - Ghetto Litzmannstadt”. Do niej nawiązuje „Wielka Szpera” książka, ale i film dokumentujące tragiczne wydarzenia, do których doszło w czasie II wojny światowej i o których opowiadają ocalali z Litzmannstadt Ghetto.

POSŁUCHAJ


Kamilla Jasińska – zawodowo związana z Ośrodkiem „Pamięć i Przyszłość” (Centrum Historii Zajezdnia) oraz Instytutem Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a hobbystycznie z Towarzystwem Miłośników Wrocławia. Popularyzatorka historii Wrocławia, autorka m. in. kilku publikacji książkowych, w tym monografii o początkach akademickiego Wrocławia oraz przewodników historycznych. „Sybirackie znaki pamięci we Wrocławiu” to jeden z nich, którego drugie wydanie przygotowane przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” przybliża historię i kulisy powstania takich miejsc pamięci we Wrocławiu (np. tablic i pomników dotyczących Zesłańców Sybiru). Ważnym punktem na sybirackiej mapie znaków pamięci w naszym mieście jest siedziba Radia Wrocław przy Karkonoskiej 10. To tu wszystko zaczęło się pod koniec lat 1980...

POSŁUCHAJ


Agnieszka JeżZamiana Wrocławia na Mieroszów, małe przygraniczne miasto, to nie jest awans. Komisarz Sonia Kranz traktuje tutejszy posterunek jak poczekalnię, którą będzie mogła opuścić, gdy uporządkuje życie prywatne. Sprawa zamordowanej i zgwałconej młodej dziewczyny zmienia jednak wszystko… Tropy się gubią, poszczególne wątki splatają w opowieść skomplikowaną jak losy tych ziem, na których po wojnie przestawiono zwrotnicę historii…Pomroka” to najnowsza książka, a nawet początek nowej serii naszego gościa – pisarki i felietonistki, filolożki polskiej i bałtystki w jednym. Agnieszka Jeż – z genów krakowianka i góralka, z urodzenia warszawianka, obecnie mieszka w Sulejówku. Od 2016 r. ukazało się dwadzieścia książek z jej nazwiskiem na okładce, w tym kilka kryminałów. Była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru.

POSŁUCHAJ

Do usłyszenia i zobaczenia w DAB+, aplikacjach mobilnych i na www.radiowroclawkultura.pl

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.