Odbudowali park zaprojektowany 150 lat temu - dostali kolejną nagrodę

Andrzej Andrzejewski, MC | Utworzono: 2024-05-21 07:46 | Zmodyfikowano: 2024-05-21 07:48
Odbudowali park zaprojektowany 150 lat temu - dostali kolejną nagrodę - fot. mat. prasowe
fot. mat. prasowe

Przez 12 lat za pieniądze z funduszu sołeckiego kupowali deski, śruby, farby. Z tych materiałów własnymi siłami zrewitalizowali park w swojej wsi. Miesiąc temu informowaliśmy, że mieszkańcy Pogwizdowa zdobyli I miejsce w wojewódzkim konkursie na najlepsze wykorzystanie funduszy sołeckich. To nie koniec triumfów - spośród 16 województw kapituła krajowa ogólnopolska właśnie uplasowała ten projekt na drugim miejscu.

- Wcześniej to był teren bardzo zaniedbany, zarośnięty i przez lata został dzięki ciężkiej pracy przywrócony do czasów świetności i użytkowania.
- Sołtys sobie wymyśliła i musieliście panowie zrobić? Jak to wyglądało?
- Zgadza się. Generalnie to była taka inicjatywa troszkę oddolna.
- A była kłótnia o to, w co zainwestować pieniądze z funduszu sołeckiego?
- Nie, to była inwestycja ogólna dla wszystkich.

Park Pogwizdowie jest zabytkiem, pierwotnie zaprojektował go słynny dziewiętnastowieczny architekt Eduard Petzold. Współcześnie - szczególnie w sezonie letnim - pełni również funkcję świetlicy wiejskiej na powietrzu. Sołtys wsi, Katarzyna Bącal, jest przekonana, że to nie koniec modernizacji w ich miejscowości. -Mamy potężną ławkę, gigantyczną ławkę drewnianą i przy niej będziemy stawiać duży leżak. To jeden z pomysłów, które wkrótce będziemy realizować. No i planujemy rewitalizację kompleksu sportowego przy dużym boisku i strzelnicy.

Niewykluczone, że właśnie na to przeznaczona zostanie wygrana z konkursu na najlepiej wykorzystany fundusz sołecki. Nie są to jedyne laury, po jakie sięgnęli w ostatnim czasie mieszkańcy Pogwizdowa. Dwa lata temu ich wioska zdobyła drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszą dolnośląską wieś.

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.