Ministerstwo szykuje się do reformy łowiectwa

PAP, JD | Utworzono: 2024-06-15 11:54
Ministerstwo szykuje się do reformy łowiectwa - fot. ilustracyjna / Pixabay
fot. ilustracyjna / Pixabay

Podczas pierwszego posiedzenia ustalono harmonogram spotkań na najbliższe miesiące oraz wstępny zarys tematyki, która będzie ich przedmiotem. Uzgodniono, że na kolejnym spotkaniu przedyskutowane mają być kwestie zmian w przepisach dotyczących polowań na niektóre gatunki ptaków. W lutym br. Dorożała zapowiadał wprowadzenie moratorium na odstrzał czterech gatunków: łyski oraz kaczek: cyraneczki, głowienki i czernicy.

Jak zaznaczyło ministerstwo, zespół ma charakter opiniodawczo-doradczy, a znaleźli się w nim przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego, Państwowej Straży Łowieckiej, Lasów Państwowych, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz strony przyrodniczo-społecznej.

Według resortu, to spotkanie, które po raz pierwszy gromadzi przy jednym stole środowisko łowieckie reprezentowane przez naukowców i członków PZŁ oraz środowisko przyrodniczo-społeczne postulujące ograniczenie czy zmianę zasad gospodarki łowiectwa, również reprezentowane przez naukowców i ekspertów.

"Wyrażam przekonanie, że praca Zespołu przysłuży się deeskalacji różnych napięć, jakie czasami pojawiają się w różnych środowiskach społecznych w kontekście prowadzenia gospodarki łowieckiej" -  powiedział Dorożała, cytowany w informacji resortu.

Na początku maja br. wiceminister Dorożała zapowiadał, że specjalny zespół wypracuje propozycje zmian w łowiectwie w takich obszarach, jak ochrona niektórych zwierząt czy kwestie etyczne. Wcześniej Dorożała deklarował, że jest zwolennikiem wprowadzenia zakazu polowań na niektóre gatunki dzikich ptaków – zgodnie z postulatami koalicji organizacji przyrodniczych "Niech żyją".

Element Serwisów Informacyjnych PAP

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.