W Wałbrzychu chcą zadbać o młodych sportowców

Bartosz Szarafin, WK | Utworzono: 2024-06-19 16:44 | Zmodyfikowano: 2024-06-19 16:44
W Wałbrzychu chcą zadbać o młodych sportowców - fot. Patrycja Dzwonkowska
fot. Patrycja Dzwonkowska

00:00
00:00

Jednym z etapów kampanii będą warsztaty dla rodziców. „Są to częste przypadki w sporcie dzieci i młodzieży, gdzie rodzice faktycznie pchają dzieci do sportu, żeby też realizować własne marzenia, niespełnione ambicje. Nie zakładam, że chcą źle, po prostu z braku wiedzy robią tak jak robią. Nie zdają sobie sprawy, że dziecko jednak jest innym tworem niż dorosły człowiek, inaczej myśli i potrzebuje innej motywacji", mówi Krzysztof Ostrowski, psycholog sportu.

Sport powinien być jedną z opcji, a nie przymusem, jak czasem się zdarza. Dlatego praca z rodzicami będzie bardzo ważna. „Musimy pracować z rodzicami, ponieważ rodzice powinni motywować dzieci zdrowo, różnie ta motywacja ma wyglądać zależnie od wieku dzieci. Czasem dochodzimy do wniosku, że lepiej żeby ci rodzice nie przychodzili na mecze, różnego rodzaju widowiska sportowe czy zawody", dodaje Joanna Ziejło-Augun, koordynatorka kampanii.

Problematyczni są nie tylko rodzice

Dodatkowo młodzież w dzisiejszym świecie nie zawsze radzi sobie z natłokiem bodźców i wyzwań. „Mówi się, że coraz więcej dzieci ma problemy, problemy psychiczne, wizyty u psychologa, na które czeka się miesiącami. Tutaj ważna rola właśnie trenerów i opiekunów, różnych dyscyplin sportowych, żeby też na to zwracali uwagę, żeby to wyłapywali i zwracali uwagę rodzicom, jeśli taki problem gdzieś tam funkcjonuje", powiedział Radiu Wrocław Paweł Piechocki, szkoleniowiec z Football Academy.

Taka kampania może pomóc nie tylko młodzieży i rodzicom, ale także trenerom. „Świadomość dla nas trenerów, z czym dzieciaki od najmłodszych lat, będąc w sporcie się borykają i w jaki sposób możemy ich wspomóc, bądź gdzie możemy ich odesłać z problemami, z którymi my sobie na co dzień nie poradzimy w pracy z dziećmi - jest myślę podstawą funkcjonowania naszego w sporcie i w pracy z dziećmi", tłumaczy Natalia Jońska z lekkoatletycznego Górnika Wałbrzych.

Aby wszystkie te grupy zaczęły ze sobą współpracować - mogą skorzystać ze specjalnych warsztatów. Część pierwsza, w której wzięło udział blisko 50 trenerów z różnych wałbrzyskich klubów już się zakończyła. Po wakacjach planowane są warsztaty dla rodziców młodych sportowców i samej młodzieży.

Celem programu jest przeciwdziałanie problemom, jakie mogą dotknąć dzieci, które nie potrafią sobie poradzić z mnogością wyzwań związanych z życiem szkolnym czy światem sportu.


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.