TOP5 letnich, dolnośląskich festiwali [GŁOSOWANIE]

Filip Marczyński, Karolina Kurczab, Jarosław Wrona, Piotr Słowiński, Andrzej Andrzejewski, Bartosz Szarafin | Utworzono: 2024-06-28 09:58 | Zmodyfikowano: 2024-06-28 10:00
TOP5 letnich, dolnośląskich festiwali [GŁOSOWANIE] - zdjęcia uczestników plebiscytu
zdjęcia uczestników plebiscytu

Głosowanie potrwa do soboty 13 lipca 2024, do godziny 14:30. Raz na dobę można oddać głos. Zwycięża festiwal, który uzbiera najwięcej punktów. Głosy oddawane z adresów IP będących węzłami sieci TOR oraz serwerami proxy oraz głosy oddane przez roboty będą usuwane.


TOP5 Radia Wrocław - słuchajcie zawsze w soboty od 11:00 do 15:00

Ten plebiscyt już się zakończył
 • Festiwal Fortepianu w Kamieniołomie
  Festiwal Fortepianu w Kamieniołomie
  Fot: FB/Strzegomskie Centrum Kultury

  Głosów: 574

 • Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju
  Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju
  fot. Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju

  Głosów: 473

 • Gitarą i... w Borowicach
  Gitarą i... w Borowicach
  Fot Dominik Sadowski / fotosudety.pl/festiwale-koncerty

  Głosów: 134

 • Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej - SZANTY KUNICE
  Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej - SZANTY KUNICE

  Głosów: 95

 • Stachuriada w Grochowicach
  Stachuriada w Grochowicach
  fot: Stachuriada Grochowice / Janusz Nadolski

  Głosów: 77

Stachuriada  w Grochowicach

fot: Stachuriada Grochowice / Janusz Nadolski 

W tym roku odbędzie się na polanie w Grochowicach już po raz 30. To wydarzenie organizowane od lat 80. ściśle związane z postacią Edwarda Stachury. Nie chodzi tylko o jego twórczość, ale także o jego udokumentowany związek z gminą Kotla. Poeta pracował przy wyrębie lasu w Grochowicach tylko przez jedną zimę, ale czas tam spędzony okazał się być dla niego na tyle inspirujący, że opisuje to w swojej powieści "Siekierezada czyli Zima Leśnych Ludzi". I tak co roku podczas dwudniowego festiwalu można nie tylko usłyszeć twórczość Stachury w najróżniejszych muzycznych aranżacjach, ale także wysłuchać prezentacji autorskich wierszy miłośników poezji.

Festiwal Fortepianu w Kamieniołomie

Fot: FB/Strzegomskie Centrum Kultury

Inspiracją do powstania tego festiwalu była natura i wyobraźnia. Natura - bowiem to właśnie przyroda zagospodarowała dawny kamieniołom, a wyobraźnia - bo autorzy pomysłu nieco odbiegli od salonowego charakteru instrumentu jakim jest fortepian i postanowili zabrać go do kamieniołomu właśnie. Okazało się, że dźwięk fortepianu w połączeniu z naturą i akompaniamentem ptaków, z roku na rok zaczęły przyciągać coraz większe grono fanów. Tak powstał letni strzegomski Festiwal Fortepian w Kamieniołomie. Wydarzenie zyskuje na randze i popularności do tego stopnia, że co raz częściej do Strzegomskiego Centrum Kultury dzwonią inni artyści, chcący zagrać w tak wyjątkowych okolicznościach przyrody. W tym roku festiwal startuje 11 lipca.

Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju

fot. Fundacja Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju

Pierwszy Festiwal Chopinowski w Dusznikach - Zdroju, niemający jeszcze wówczas takiej nazwy, odbył się 25 i 26 sierpnia 1946 roku. Jest najstarszym na świecie nieprzerwanie działającym festiwalem pianistycznym i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Duszniki wybrano z racji tego, iż w sierpniu 1826 roku, 16-letni Fryderyk Chopin wraz z matką i siostrami przybył do kurortu na kurację. Wówczas młody Chopin dał swoje pierwsze charytatywne koncerty zagraniczne. Obecnie na Festiwalach występują laureaci pierwszych nagród wszystkich najważniejszych konkursów pianistycznych na świecie. Trwają przygotowania do 79. edycji festiwalu, który odbędzie się już w sierpniu.

Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej - SZANTY KUNICE

Zaledwie kilka kilometrów od Legnicy. Ośrodki wypoczynkowe nad malowniczym jeziorem. Zatoki, przystanie, jachty... I spora grupa miłośników pływania pod żaglami. To nie musiało się tak skończyć... Ktoś wieczorem przy ognisku zanucił. Kolejny sięgnął po gitarę. I tak od dziesięcioleci.

Gitarą i... w Borowicach 

Fot Dominik Sadowski /  fotosudety.pl/festiwale-koncerty

"Gitarą i..." nazywało się kiedyś "Gitarą i Piórem", dopóki jedna z ogólnopolskich stacji radiowych nie zarejestrowała tego jako znaku, tytułu audycji. Od tamtej pory jest "Gitarą i..." i odbędzie się 5 i 6 lipca w tym roku. Imprezę próbowano przenieść z Borowic do Karpacza, wbrew jej twórcom z gminy Podgórzyn i przez jakiś czas były dwie. Dziś jest znów jeden festiwal poezji śpiewanej "Gitarą i..." na Polanie w Borowicach. Impreza odbywa się nawet wtedy, kiedy nie ma organizatora. Tak było w ubiegłym roku. W tym w tę rolę weszła znów gmina. Wstęp jest zupełnie bezpłatny. 

 


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.