Sprowadzenie auta z zagranicy - co warto wiedzieć?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-07-03 09:55
Dodaj do Wykop.pl
Sprowadzenie auta z zagranicy - co warto wiedzieć? - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • na co zwracać uwagę przy sprowadzaniu auta z zagranicy
  • jakie formalności trzeba spełnić przy sprowadzeniu auta z zagranicy

Od wielu lat sprowadzanie aut używanych spoza granic Polski cieszy się ogromną popularnością i nie jest bardzo skomplikowane. Auta sprowadzamy głównie z Europy Zachodniej, między innymi z Niemiec czy Holandii. Jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się także sprowadzenie aut z Japonii, Wielkiej Brytanii czy USA. Japonia to kraj, w którym dominują marki samochodów o świetnej renomie, niezawodności i doskonałych technicznych parametrach. Nic więc dziwnego, że wiele osób chce mieć takie samochody w Polsce.


Sprowadzenie auta z zagranicy do Polski - co warto wiedzieć?

Jeśli chodzi o sprowadzanie aut z zagranicy to nie warto robić tego na własną rękę, szczególnie jeśli nie mamy doświadczenia w tym zakresie lub nie znamy języka obcego, przynajmniej języka angielskiego. Najlepiej zwrócić się do firmy, która zajmuje się profesjonalnie sprowadzaniem aut z za granicy. Dzięki ich doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościom językowym będziemy mieli pewność, że zostanie nam wprowadzony taki samochód jaki nas interesuje, o określonej pojemności silnika, w dobrym stanie technicznym i kolorze karoserii takim jaki chcemy mieć. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych pułapek prawnych, potencjalnych oszustów czy wydania zbyt dużej ilości pieniędzy. Opierając się na fachowcach kupimy używany samochód z zagranicy dokładnie taki jak chcemy.


Rejestracja samochodu sprowadzonego z zagranicy. Jakie formalności trzeba dopełnić? Czy potrzebujemy kartę pojazdu?

Przyjrzyjmy się formalnościom jakich musimy dokonać po sprowadzeniu auta z zagranicy. W pierwszej kolejności musimy zgromadzić potrzebne dokumenty. Są to między innymi dowód zakupu samochodu, dowód tożsamości właściciela samochodu, dowód posiadania ważnego ubezpieczenia OC, świadectwo homologacji (wydane przez zagraniczny salon samochodowy), karta pojazdu czy dowód rejestracyjny wydany w kraju, z którego samochód został sprowadzony.

Następnie czeka nas przegląd techniczny po przywiezieniu auta do Polski, wykupienie ubezpieczenia OC, opłacenie akcyzę i cła, oraz wypełnienie wniosku o rejestrację pojazdu. Musimy pamiętać, że proces ten może się różnić w zależności od tego, czy pojazd pochodzi z UE czy z kraju znajdującego się poza granicami Unii Europejskiej. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakich formalności musimy dokonać, tym bardziej warto zaufać firmie, która się w tym specjalizuje i pomoże nam w przeprowadzeniu całego procesu prawidłowo. Dzięki temu import aut z Japonii (https://autoumowa.pl/import-auta-z-japonii/) lub z innego kraju przebiegnie bezproblemowo.


Samodzielne sprowadzenie i rejestracja auta. Na co zwracać uwagę?

Jeżeli jednak zdecydujemy się na sprowadzenie auta z zagranicy samodzielnie, warto dokładnie przemyśleć cały proces przed samym dokonaniem zakupu. W pierwszej kolejności zastanówmy się czy interesuje nas konkretna marka, czy auto sprowadzone z konkretnego kraju. Jak już wspominaliśmy, rejestracja samochodu sprowadzonego spoza krajów UE różni się od tego samego procesu w ramach Unii. Jednak samochód sprowadzony bezpośrednio z Japonii czy USA może kusić swoją wyjątkowością i oryginalnością. Nie zapominajmy sprawdzić przed zakupem ile kosztuje sprowadzenie samochodu z danego kraju, gdyż może okazać się w niektórych przypadkach całkowicie nieopłacalne.

Gdy już wybierzemy markę i kraj, możemy poszukać konkretnego egzemplarza, zarówno osobiście w danym kraju jak i za pośrednictwem wyspecjalizowanych portali ogłoszeniowych. Po znalezieniu naszego wymarzonego auta pozostaje nam dokonać zakupu i podpisać umowę. Ta ostatnia jest bardzo istotna przy przeprowadzaniu całego procesu, dlatego powinniśmy zadbać, aby znalazły się tam wszystkie najważniejsze informacje. Można skorzystać z gotowych generatorów i wzorów, takich jak na https://autoumowa.pl/. Później pozostaje sprowadzić kupione przez nas auto do kraju i dopełnić wspomniane wcześniej formalności.