Ceny nieruchomości we Wrocławiu. Ile płacimy za 1 m2 w połowie 2024 r.?

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-07-03 09:58
Dodaj do Wykop.pl
Ceny nieruchomości we Wrocławiu. Ile płacimy za 1 m2 w połowie 2024 r.? - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Aktualne ceny mieszkań na rynku wtórnym we Wrocławiu

Rynek wtórny nieruchomości we Wrocławiu notuje systematyczne wzrosty cen w 2024 roku. Według danych Narodowego Banku Polskiego za II kwartał 2024, średnia cena transakcyjna mieszkania z drugiej ręki wynosi 11 850 zł/m2. To o 6,6% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Otodom Analytics podaje jeszcze wyższe wartości — w czerwcu 2024 średnia cena ofertowa lokali na rynku wtórnym osiągnęła poziom 13 780 zł/m2.

Ceny różnią się znacząco w zależności od metrażu. Najmniejsze mieszkania do 40 m2 są najdroższe w przeliczeniu na metr kwadratowy — kosztują średnio 15 900 zł/m2. Lokale o powierzchni 40-60 m2 wyceniane są na około 13 600 zł/m2. Z kolei większe mieszkania powyżej 60 m2 można nabyć za około 12 800 zł/m2. Najwyższe ceny notowane są w centrum i na popularnych osiedlach jak Krzyki czy Stare Miasto. Tańsze lokale można znaleźć na obrzeżach, np. na Psim Polu czy Maślicach. Eksperci prognozują dalsze wzrosty cen w kolejnych miesiącach, choć ich dynamika może nieco wyhamować.


Zróżnicowanie cen nieruchomości w poszczególnych dzielnicach Wrocławia

Rynek nieruchomości we Wrocławiu charakteryzuje się znacznymi różnicami cenowymi między poszczególnymi dzielnicami. Najdroższe lokalizacje to Stare Miasto i Śródmieście, gdzie ceny mieszkań sięgają nawet 15 000-16 000 zł/m2. Ekskluzywne apartamenty w zabytkowych kamienicach czy nowych inwestycjach premium kosztują tu często powyżej 20 000 zł/m2. Wysokie ceny utrzymują się również na Krzykach i Fabrycznej, szczególnie w rejonie Grabiszynu i Borka.

Na przeciwległym biegunie cenowym znajdują się obrzeża miasta. Najtańsze mieszkania można kupić na Psim Polu, Brochowie czy Leśnicy, gdzie ceny oscylują w granicach 7 000-9 000 zł/m2. Duże zróżnicowanie występuje na Nadodrzu — odnowione kamienice kosztują tu znacznie więcej niż budynki wymagające remontu. Ciekawe zjawisko obserwuje się na Ołtaszynie i Wojszycach, gdzie nowe osiedla windują ceny do poziomu 12 000-13 000 zł/m2.

Prognozy dla rynku nieruchomości we Wrocławiu na drugą połowę 2024 roku

Analitycy rynku nieruchomości przewidują dalszy wzrost cen mieszkań we Wrocławiu w drugiej połowie 2024 roku, choć tempo podwyżek może nieco wyhamować. Według prognoz Stowarzyszenia Analityków Rynku Nieruchomości, średnie ceny transakcyjne na rynku wtórnym mogą wzrosnąć o 3-5% do końca roku. Głównym czynnikiem napędzającym wzrosty pozostaje niesłabnący popyt, szczególnie wśród inwestorów szukających ochrony kapitału przed inflacją.

Eksperci z firmy JLL zwracają uwagę na rosnące znaczenie nowych inwestycji mieszkaniowych na obrzeżach miasta. Projekty takie jak Nowe Żerniki czy rozbudowa osiedla Jagodno mogą zwiększyć podaż mieszkań o około 3000 lokali do końca 2024 roku. Może to nieznacznie obniżyć presję cenową w tych rejonach. Z kolei w centrum utrzyma się trend rewitalizacji kamienic, co przyczyni się do wzrostu cen nieruchomości premium nawet o 8-10% rok do roku. Kluczowe znaczenie dla rynku będzie miała też polityka kredytowa banków — ewentualne zaostrzenie kryteriów może ograniczyć popyt i wyhamować wzrosty cen. Porady i wskazówki dla osób rozważających zaciągnięcie kredytu hipotecznego znajdziesz w serwisie https://ekredyt24.com.pl/.