Oto topowe wrocławskie startupy. Mamy się czym pochwalić!

Radio Wrocław | Utworzono: 2024-07-03 10:02
Dodaj do Wykop.pl
Oto topowe wrocławskie startupy. Mamy się czym pochwalić! - Materiał Sponsora/ fot. pexels.com
Materiał Sponsora/ fot. pexels.com


Najprężniej rozwijające się startupy we Wrocławiu

SatRevolution to wrocławski startup, który podbija sektor kosmiczny. Firma specjalizuje się w produkcji nanosatelitów i komponentów satelitarnych. W 2019 roku SatRevolution z sukcesem umieścił na orbicie swojego pierwszego satelitę Światowid. Obecnie firma realizuje ambitny projekt REC, zakładający stworzenie konstelacji 1500 satelitów obserwacyjnych. Z kolei Genomtec to kolejny obiecujący startup z Wrocławia, działający w branży medtech. Firma opracowała przenośne urządzenie do szybkiej diagnostyki genetycznej Genomtec ID. Pozwala ono wykryć patogeny wywołujące choroby zakaźne w zaledwie 15 minut.

Infermedica, pionier w dziedzinie AI w medycynie, tworzy innowacyjne narzędzia wspomagające lekarzy w procesie diagnozy i opieki nad pacjentem, usprawniając komunikację i automatyzując żmudne zadania administracyjne. Natomiast Bioceltix, pierwsza polska spółka biotechnologiczna skupiająca się na medycynie weterynaryjnej, zadebiutowała na głównym rynku warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych, potwierdzając swój dynamiczny rozwój i potencjał rynkowy.

Saule Technologies, wizjonerska spółka z Wrocławskiego Parku Technologicznego, rewolucjonizuje zaś pozyskiwanie energii dzięki pierwszej na świecie linii produkcyjnej drukowanych ogniw perowskitowych, które generują prąd zarówno ze słońca, jak i sztucznego oświetlenia. Międzynarodowy zespół naukowców i inżynierów Saule Technologies opracował przełomową technologię ogniw perowskitowych o niemal nieograniczonym potencjale zastosowań — od etykiet cenowych po kosmiczne satelity.

CUX.io, innowacyjne narzędzie analityczne stworzone we Wrocławiu, dostarcza kompleksowych informacji o zachowaniach użytkowników w internecie, wspierając największe firmy e-commerce i agencje marketingowe w Polsce i na świecie. Wrocławski startup rewolucjonizuje analizę danych o użytkownikach stron i aplikacji internetowych, umożliwiając klientom, takim jak T-Mobile, optymalizację działań marketingowych w czasie rzeczywistym.

Innym wartym uwagi startupem z Wrocławia jest Biotts, który pracuje nad przełomowymi metodami podawania leków przeciwnowotworowych, przeciwcukrzycowych i przeciw COVID-19 w postaci plastrów i maści, co może zrewolucjonizować terapie i poprawić komfort życia pacjentów na całym świecie. Naukowcy z Biotts opracowują unikalny system transdermalny, który umożliwi efektywne przenikanie dużych cząsteczek leków przez skórę, oferując alternatywę dla uciążliwych zastrzyków i terapii doustnych


Wrocławskie ekosystemy wspierające rozwój startupów

Wrocławski Park Technologiczny (WPT) stanowi kluczowy element ekosystemu startupowego we Wrocławiu. Na powierzchni 54 hektarów WPT oferuje nowoczesną infrastrukturę laboratoryjną i biurową dla ponad 200 firm technologicznych. Program akceleracyjny Alfa wspiera rocznie 20 najbardziej obiecujących startupów, zapewniając im dostęp do mentorów, szkoleń i finansowania seed o wartości do 200 tys. zł.

Jak widać na podstawie umówionych przykładów, prym wiodą startupy z obszarów biotechnologii i najnowszych technologii — trudno poszukiwać przedsięwzięć z sektora np. FMCG czy bankowego. W kontekście zastosowania najnowszych technologii w bankowości warto poczytać o sesjach Elixir, które dobrze opisano na stronie https://sprawdzonekonto.pl/sesje-elixir/.