Droga donikąd za 6 milionów? Kontrowersje wokół inwestycji w Jeżowie Sudeckim - Radio Wrocław

Droga donikąd za 6 milionów? Kontrowersje wokół inwestycji w Jeżowie Sudeckim

Maciej Ryłkiewicz
Maciej Ryłkiewicz
| 8 miesiecy temu, 2025-10-25, 09:46
Droga donikąd za 6 milionów? Kontrowersje wokół inwestycji w Jeżowie Sudeckim – Droga pod Górę Szybowcową budzi emocje
Droga pod Górę Szybowcową budzi emocje
fot. Maciej Ryłkiewicz

Nowa droga ma prowadzić do 7 domów i kosztować 6 milionów złotych. Taką inwestycje szykuje gmina Jeżów Sudecki w pobliżu Góry Szybowcowej. Nowa nawierzchnia ulicy Gajowej ma prowadzić do granicy miasta Jelenia Góra, gdzie stoją barierki. Mieszkańcy nie kryją zdziwienia.

- Zaczną wycinać wszystko i tu drogę zrobić, ale jak ona ma się tu kończyć przy tej stanicy to jest jakieś nieporozumienie.
- To jest za późno, żeby robić tę drogę przy tym co jest tam teraz wybudowane przez Miasto Jelenia Góra. To już nie ma zupełnie sensu, bo tam jest jeszcze taki park dla mieszkańców Jeleniej Góry wypoczynkowy.

Miasto Jelenia Góra nie chce niszczyć swoich inwestycji i tworzenia nowej drogi. O środki na jej budowę stara się wójt gminy Jeżów Sudecki, Edward Dudek:

- Będzie możliwość wykonania ruchu przez właśnie ulicę Małcużyńskiego, Gajową i Szybowcową tutaj dla naszych nowych mieszkańców, bo jednak są to tereny dosyć rozległe.

Na razie tworzymy plan ogólny, od którego zależy czy działki mogą zamienić się na budowlane, wtedy też zmieni się ich wartość, dodaje Dudek:

- Trwa opracowywanie i opiniowanie tego projektu planu, więc tutaj czekamy na przedłożenie przez projektanta planu i będzie później ten cykl prezentacji, dyskusji i podejmowania uchwał przez radę gminy.

Radny gminy, Marcin Ryłko nie zgadza się na jej powstanie.

- Na razie nie ma służyć jako ciąg pieszo komunikacyjny, chyba, że jak powiedział to wójt ma służyć innemu celowi. Ma służyć jako droga dojazdowa po ewentualnych „odrolnieniu” działek pod Górą Szybowcową i ma tworzyć spójny ciąg właśnie w tamtym kierunku.

Nadleśnictwo Lwówek Śląski przekazała gminie Jeżów Sudecki fragment lasu pod wycinkę. Jest też pozwolenie na budowę. To umożliwia wybudowania drogi o szerokości 9 metrów i długości 600 metrów.

Posłuchaj materiału przygotowanego przez Macieja Ryłkiewicza:

1.0x
00:00
00:00

Przeczytaj także: Jelenia Góra modernizuje ujęcia wody. Inwestycja za 60 mln złotych zapewni większe bezpieczeństwo


Komentarze (4)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
~Slsld 2025-11-28 22:43:20 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
Proszę bardzo, Pani Łozinska podbno pracowała w nadleśnictwie Szklarska Poręba a tu nagle zastępca wójta. I ploteczki mówią ,że jej partner też.
~Mabu 2025-10-27 19:36:26 z adresu IP: (2a02:2a40:2572:5a00:5d68:x:x:x)
Przecież wiadomo,że szykują drogę chcąc zabudować jeden z piękniejszych krajobrazowo zakątków kotliny. Bezpowrotnie zniszczą to miejsce w imię żądzy kasy.
~Taka prawda 2025-10-26 20:38:11 z adresu IP: (37.248.xxx.xxx)
To nie chodzi o drogę dla obecnych mieszkańców lecz o drogę dla przyszłych inwestorów budujących na terenie, który obecnie w planie zagospodarowania przestrzennego jest terenem rolnym. Wójt usilnie stara się te grunty przekwalifikować na budowlane. Już doprowadził tam kanalizację. Do działek budowlanych nie doprowadził ale w pole rolne to już tak.
~Zgred 2025-10-26 13:04:39 z adresu IP: (93.159.xxx.xxx)
A pytał ktoś czuje to działki i domy przy jej drodze są?