Premiera książki wrocławskiego IPN

Piotr Kaszuwara | Utworzono: 2011-09-01 09:41 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Premiera książki wrocławskiego IPN -

To zbiór materiałów historycznych z konferencji naukowej sprzed dwóch lat. Gościem będzie jeden z ostatnich żyjących przedwojennych oficerów - kapitan Jan Koprowski.

Fragment Wstępu

W siedemdziesiątą rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpoczętej we wrześniu 1939 r. w Polsce, w dniach 24–25 września 2009 r. odby­ła się w gmachu Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, pod honorowym patronatem b. Prezydenta RP Pana Ryszarda Kaczorowskiego, międzynarodowa konferencja naukowa „Militarne i polityczne aspekty kampanii polskiej 1939 r. z perspektywy siedemdziesięciolecia”. Konferencja została zorganizowana przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu, Instytut Historycz­ny Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Koło Naukowe Historyków Wojskowości Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz tego zamierzenia podjęto także inicjatywę przygotowania tomu studiów i materiałów o takim samym tytule, który obecnie mamy przyjemność oddać w Państwa ręce. Mamy nadzieję, że praca ta stanowić będzie kolejny wkład do dorobku historiografii polskiej dotyczącego ogólnego problemu kampanii polskiej w 1939 r.

Autorzy prezentowanych w niniejszym tomie tekstów, pochodzący z kilkunastu ośrodków naukowych w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii, skupili się w swoich studiach na różnych aspektach historii Polski międzywojennej, nawiązujących lub bezpośrednio dotyczących tragicznej – z polskiego punktu widzenia – kampanii jesiennej 1939 r. Pomimo dzielących nas od tamtych dni ponad siedemdziesięciu lat, które w historiografii przekładają się na ogromny dorobek kilku pokoleń badaczy, okazuje się, że historia kampanii polskiej 1939 r. ciągle wymaga poważnych i pogłębionych badań. Z każdym kolejnym rokiem upływającym od tej daty, z każ­dym następnym pokoleniem historyków tworzących po 1939 r. pojawiają się nowe, nieodkryte wcześniej, źródła, nowe ustalenia i kolejne wątpliwości. W dalszym ciągu mnóstwo zagadnień związanych z przyczynami, przebiegiem i skutkami kampanii 1939 r. nie doczekało się nawet pobieżnego zbadania. Na niektóre wydarzenia, które – jak by się wydawało – są gruntownie opisane, należy spojrzeć z nowej perspektywy. Takie cele przyświecały także współautorom niniejszego tomu.

Jerzy Kirszak, Daniel Koreś

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.