Improwizacja na żywo we Wrocławiu!

Maciej Kalbarczyk | Utworzono: 2012-06-24 23:48 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Działania festiwalu skupiają się na muzyce improwizowanej, która jest formą żywą tworzoną w czasie występu. To jednoczesne wykonywanie i tworzenie. Improwizacja jest, jak możemy przeczytać na stronie C.K. Agora, "wielopoziomową komunikacją artysty ze samym sobą, ze swoją kreatywnością, pomysłem na daną chwilę, a także to kontakt z partnerami na scenie".

AOI jest festiwalem, który wychodzi poza konwencjonalny występ sceniczny i przez to jest wydarzeniem nie tylko muzycznym. W czasie trwania festiwalu mamy do czynienia z różnorodnością i wielobarwną formą wyrazu. Pomysłodawcą festiwalu jest jego szef artystyczny Dawid Frydryk.

Obok wernisażu oraz przeglądu młodych wykonawców improwizacji, a także Jam Session, głównym koncertem pierwszego dnia Art Of Improvisation była improwizacja Grip / Johansson / Sandell Trio.

Ponadpokoleniowe trio w składzie, Szwed, Sven-Åke Johansson –to żywa legenda gatunku. Kompozytor, perkusista, poeta, autor, a także artysta plastyk. Wieloletni współpracownik wolnego stylu sceny improwizacji. Współpracownik Petera Kowalda, Petera Brötzmanna, ponadto Schoofa i Schlippenbacha, Rüdiger Carl i Hans Reichel. Przyczynił się do licznych wystaw, a przed wszystkim ukazał się na ponad czterdziestu pozycjach muzycznych. Był także producentem słuchowisk dla kilku niemieckich stacji radiowych. Joel Grip to kontrabasista młodego pokolenia. Trzecim jest Sten Sandell, pianista i kompozytor znany z projektu o nazwie Gush.

W sobotę, drugiego dnia festiwalu, po warsztatach a także projekcjach filmowych publiczności zaprezentowały się dwa składy: Les Diaboliques oraz William Parker Quartet. Ten drugi to frywolny, melodyjny oraz rytmiczny jazz, posiadający bardzo przystępną formę. Kwartet ten tworzą William Parker, światowej sławy kontrabasista, jeden z najważniejszych Nowojorskich muzyków eksperymentalnej sceny jazzowej. Współorganizator tamtejszego Vision Festival. Obok niego Hamid Drake – jazzowy Chicagowski perkusista. Gdy dorzucimy do tego sekcję dętą otrzymamy mieszankę wysokiej jakości i najwyższej klasy.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama