Moniuszko Po Klezmersku

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-11-16 13:45 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Moniuszko Po Klezmersku -
Moniuszko Po Klezmersku - 0

Został on bardzo entuzjastycznie przyjęty, zarówno przez publiczność, jak i krytyków muzycznych.

Koncert jest połączony z wykładem o kulturze i muzyce żydowskiej, który prowadzi Stanisław Rybarczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie Zdroju oraz Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA, a także pomysłodawca wykonania pieśni moniuszkowskich przez zespół krakowskich klezmerów.

Ten wyjątkowy program koncertowy powstał przy współpracy znakomitych muzyków: Magdaleny Brudzińskiej (Quartet Klezmer Trio) oraz zespołu Klezzmates z Krakowa. Klasycznie wykształceni muzycy, od lat funkcjonujący na europejskiej scenie muzyki klezmerskiej, połączyli utwory Stanisława Moniuszki z klezmerską stylistyką i praktyką wykonawczą. Muzycy, do swojego projektu, wybrali pieśni ze "Śpiewników domowych", fragmenty opery "Halka", pieśni powszechnie znane, a także te mniej popularne - z cyklu "Pieśni wieśniaczych", czy dumki. Melodie pieśni i główne tematy instrumentalnych części opery zostały zaaranżowane w zupełnie nowej, klezmerskiej stylistyce, z wykorzystaniem charakterystycznego dla tego rodzaju muzyki instrumentarium: akordeonu, klarnetu, skrzypiec, altówki, kontrabasu, perkusji i głosu.

Podczas koncertu w Kudowie Zdroju reakcja publiczności na brawurowe wykonanie „Prząśniczki” przez Magdalenę Brudzińską była tak żywiołowa i pozytywna, że nową aranżację powtórzono ponownie na ich prośbę.

Wokalistka współtworzy zespół Quartet Klezmer Trio, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie altówki. Oprócz muzyki klasycznej i klezmerskiej swoje doświadczenie Brudzińska z powodzeniem zdobywa także w zespołach jazzowych oraz bluesowych. Jej szeroki dorobek artystyczny oraz różnorodność stylistyczna wskazuje na pełne zaangażowanie i wyobraźnię muzyczną, które to z pewnością sprawiają, iż jej występy określane są jako nowatorskie oraz zajmujące.

The Klezzmates to krakowski zespół powstały w 2005 roku, grający własną wizję muzyki klezmerskiej i żydowskiej – jednakże w ich twórczości usłyszeć można także brawurowe inspiracje muzyką bałkańską, folklorem, jazzem oraz współczesną muzyką klasyczną. Wszystkie te elementy uwidaczniają się w autorskich aranżacjach poszczególnych utworów.

Zespół krakowskich muzyków nie wyrósł z tradycji żydowskiej i otwarcie przyznaje, że nie stara się naśladować artystów tworzących w tym nurcie. Jednakże, mimo tej deklaracji, nie sposób odmówić im entuzjazmu i odpowiedniego wyczucia w interpretowaniu motywów żydowskich.

Cykl Dolnośląskich Koncertów Hawdalowych to projekt prowadzony przez Stanisława Rybarczyka, dyrektora artystycznego Fundacji PRO ARTE 2002, twórcę i dyrektora artystycznego Festiwalu Kultury Żydowskiej SIMCHA, Koncertów Hawdalowych oraz Wieczorów Tumskich, przewodniczącego zarządu Fundacji „Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań”. Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe mają na celu przybliżenie szerszemu gronu odbiorców muzyki oraz kultury żydowskiej. Zapoczątkowane we Wrocławiu, stały się ważnym, silnie oddziaływującym centrum kultury skupiającym artystów i melomanów nie tylko z Polski, ale Europy Środkowo-Wschodniej, Zachodniej i Świata, ponad wszystkimi granicami. Swoim istnieniem propagują ideę tolerancji i szacunku dla kultur innych narodów.

Projekt jest dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Dolnośląskie Koncerty Hawdalowe otrzymały Honorowy Patronat Marszałka Województwa Dolnośląskiego Rafała Jurkowlańca.

Prowadzenie koncertów: Stanisław Rybarczyk

Magda Brudzińska - śpiew i altówka
Tomasz Polak - klarnet
Bartosz Dworak - skrzypce
Marcin Wiercioch - akordeon
Jarek Wilkosz - kontrabas
Krzysztof Kossowski - perkusja

Program koncertu:

1. MAZUR z II aktu opery "Halka"
2. "Groźna dziewczyna" z cyklu III Pieśni Wieśniaczych, sł. autor nieznany
3. Dumka "Przychodź miły", sł. J. Czeczot
4. "Cyganie", sł. przekład z rosyjskiego P. Maszyński
5. "Serce moje" z cyklu "Cztery piosnki", sł. A. Kolankowski
6. "Tańce góralskie" z III aktu opery "Halka"
7. "Pieśń Nai", sł. J. Korzeniowski
8. "Czy powróci", sł. J. Kraszewski
9. "Kum i Kuma", sł. J. Czeczot
10. "Pieśń wieczorna", sł. W. Syrokomla (L. Kondratowicz)
11. Dumka "Nie śpię, nie jem, dręczę siebie"
12. "Prząśniczka" sł. J. Czeczot

Wszystkie pieśni pochodzą ze „Śpiewników Domowych”.

Terminy i miejsca koncertów:

20.11.2012 - Ośrodek Kultury w Oławie
ul. 11 Listopada 27
koncert g. 19:00


Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.