America Is Not Ready For This

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-11-26 11:06 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Jest on częścią najnowszej wystawy, która opowiada o losach wrocławskiej artystki – Natalii LL, podczas jej pobytu w Nowym Jorku w 1977 roku.

Radziszewski po 34 latach od wizyty Natalii LL w Stanach Zjednoczonych, starał się odszukać poznanych przez nią artystów i galerzystów. Posiadał jedynie kilka czarno-białych fotografii oraz wynotowane nazwiska. Do niektórych z nich udało mu się dotrzeć w 2011 roku i zrealizować film. Wystawa, będąca pokłosiem tych spotkań składa się m.in. z wywiadów z Carolee Schneemann i Mariną Abramović, korespondencji mailowej z artystami oraz archiwalnych zdjęć Natalii z Ameryki.

W 1977 roku artystka była żywo zainteresowana dyskursem feministycznym w sztuce, który w Ameryce był już rozwinięty, lecz w Polsce jeszcze nie istniał. Niemniej jednak znany galerzysta Leo Castelli po obejrzeniu prac Natalii LL powiedział: „Ameryka nie jest na to gotowa”. Właśnie od tych słów powstał pomysł na tytuł filmu. – W istocie, o jej pobycie, związanym z próbą określenia własnej artystycznej pozycji, można by myśleć jako o zderzeniu całkowicie odmiennych od siebie światów. Z jednej strony, środowiska nowojorskiej bohemy, w której wciąż panował kult artysty, rozumianego jako białego, heteroseksualnego celebrytę. Z drugiej, spojrzenia stojącej z boku artystki z państwa bloku socjalistycznego, w którym uważano, że temat emancypacji kobiet został już dawno unormowany w ramach systemu – twierdzi Piotr Stasiowski, kurator wystawy.

Film posiada wartość dokumentalną, ale również usiłuje odpowiedzieć na pytania zadawane przez Radziszewskiego: jakie są reguły pozycjonujące artystów w świecie sztuki, zarówno wtedy jak i dzisiaj.

Wystawę „America Is Not Ready For This” można oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław do 4 lutego 2013 roku.

Karol Radziszewski
America Is Not Ready For This
30.11.2012–04.02.2013
w Muzeum Współczesnym Wrocław

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama