Lech Poznań vs. Śląsk Wrocław

Bartosz Tomczak | Utworzono: 2012-11-30 10:00 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12

Jeśli piłkarze Śląska marzą jeszcze o obronie tytułu, to w Poznaniu będą musieli zagrać o pełną pulę, tym bardziej, że za tydzień czeka ich równie ciężkie spotkanie z Legią Warszawa. Kiedy jeszcze na początku listopada wrocławianie wygrali 3:0 na wyjeździe z Pogonią Szczecin, wydawało się, że podopieczni Stanislava Levyego wrócą do gry o najwyższe cele. Zamiast tego jednak w trzech kolejnych spotkaniach zdobyli zaledwie jeden punkt. Śląsk przegrał kolejno z Piastem Gliwice 1:3 i Wisłą Kraków 0:1, a w ostatniej kolejce w niewytłumaczalnych okolicznościach podarował remis Jagiellonii Białystok. Mistrzowie Polski do 70 minuty prowadzili w tym meczu 3:0, ale gościom wystarczyło ledwie 8 minut by doprowadzić do wyrównania i wywieźć z Wrocławia jeden punkt.

W Poznaniu trener Stanislav Levy na pewno nie będzie mógł skorzystać z usług Amira Spahicia i Sylwestra Patejuka. Ten pierwszy pauzuje za kartki, natomiast
Patejuk nadal leczy kontuzje. Z Lechem, ani z żadnym innym zespołem w barwach Śląska nie zagra już natomiast Patrik Mraz. Słowacki obrońca za porozumieniem stron, rozwiązał w czwartek kontrakt z klubem.

Swoje problemy mają także rywale wrocławian, a wynikają one głównie z urazów. Ze składu wicelidera Ekstraklasy wypadł Manuel Arboleda. Kolumbijski defensor zerwał na treningu więzadła krzyżowe w kolanie i do gry wróci najwcześniej wiosną przyszłego roku. Ze Śląskiem nie zagra także Vojo Ubiparip, który ma odprysk kości po starciu z Damianem Byrtkiem. Jest to „pamiątka” po ostatnim ligowym meczu Lecha z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Poznaniacy wygrali to spotkanie 3:2, ale nie zachwycili, biorąc pod uwagę, że całą drugą połowę grali z przewagą jednego zawodnika.

W piątek największe zagrożenie czeka na wrocławian ze strony Bartosz Ślusarskiego i Jasmina Buricia. Ten pierwszy jest z 7 golami najskuteczniejszym zawodnikiem Lecha i trzecim snajperem ligi. Natomiast Burić, choć w ostatnich dwóch spotkaniach, aż pięciokrotnie wyciągał piłkę z bramki, należy do najlepszych bramkarzy w Ekstraklasie i defensywa poznaniaków z 11 straconymi golami, nieprzypadkowo jest drugą najszczelniejszą formacją w lidze (lepiej w obronie gra tylko Górnik Zabrze).

Śląsk czeka zatem trudne zadanie, tym bardziej, że wrocławianie słabo radzą sobie w wyjazdowych meczach z Lechem. Do tej pory w 34 spotkaniach rozegranych w Poznaniu wygrali zaledwie cztery, a aż 21 przegrali. Jeśli mistrzowie Polski zamierzają podreperować swój bilans to mają ku temu doskonałą okazję, bowiem Lech, który słynie z dobrej gry u siebie w tym sezonie dużo lepiej spisuje się na wyjazdach. Poza Poznaniem, Kolejorz wygrał 6 z 7 spotkań, natomiast na stadionie przy ul. Bułgarskiej zanotował 2 zwycięstwa, 2 remisy i 2 porażki.

Początek spotkania Lech Poznań vs. Śląsk Wrocław w piątek o 20.45. Relacja na antenie Radia Wrocław.