Nadodrze MASAKRYTYCZNIE

Radio Wrocław | Utworzono: 2012-12-06 11:35 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

fot. mat. prasowe

Pięknieją po odnowieniu czynszowe XIX-wieczne kamienice, parki stają się naprawdę miejscami rekreacji, na podwórka wracają dzieci, powstają galerie, knajpki i miejsca aktywności społecznej. Koniec 2012 roku to koniec części inwestycji infrastrukturalnych za łączną kwotę 130 milionów złotych, a także termin powstania Masterplanu* dla Nadodrza.

Jest więc to dobry moment na refleksje, podsumowania i zadanie sobie pytania o to, w którą stronę powinny zmierzać jego dalsze zmiany. Nadodrze w ostatnich latach jest też obszarem wzmożonej aktywności obywatelskiej, działań inicjowanych przez instytucje publiczne, organizacje pozarządowe, artystów i przedstawicieli biznesu, wreszcie samych mieszkańców. Organizujemy w związku z tym trzydniowe spotkanie wszystkich tych grup i święto Nadodrza – konferencję Nadodrze MASAKRYTYCZNIE. Kultura Zmiany.

START: 12.12.2012 FINAŁ: 15.12.2012

Dotarliśmy do momentu, kiedy temat rewitalizacji Nadodrza staje się marką samą w sobie. Jest inicjatywą, która wzbudza zainteresowanie i emocje nie tylko ze strony mieszkańców dzielnicy, mediów i władz miasta. Rewitalizacja Nadodrza staje się tematem globalnym, pozalokalnym, inspirującym inne dzielnice, inne miasta, także poza Polską. Integralne współdziałanie społeczności lokalnych i instytucji wdrażających projekty, pozwoliło stworzyć wyraźny obraz procesu szeroko pojętej rewitalizacji, który chcemy ująć w pomocną innym procedurę działań.

Celem konferencji Nadodrze MASAKRYTYCZNIE. Kultura Zmiany. jest spotkanie różnych grup uczestniczących w procesie rewitalizacji i wypracowanie przez nie wizji dla Nadodrza na następne lata. Zaangażowanie doświadczonych ekspertów, bezpośrednich uczestników procesu oraz przedstawicieli ruchów miejskich pozwoli na zdefiniowanie obszarów problemowych i znalezienie osób, które zaangażują się w przeprowadzanie Zmian na Nadodrzu. Jednocześnie środowiska wrocławskie zabiorą głos w dyskusji o państwowej polityce miejskiej.

PROGRAM KONFERENCJI:

Konferencja Nadodrze MASAKRYTYCZNIE. Kultura Zmiany. to wielowątkowe wydarzenie, w ramach którego podsumujemy dotychczasowe działania rewitalizacyjne oraz przedstawiony zostanie Masterplan dla Nadodrza. Odbywać się będą dyskusje panelowe, warsztaty dla liderów, mieszkańców dzielnicy i urzędników miejskich, wykłady ekspertów i dialog w obszarze wspólnego kreowania polityki miejskiej, prezentacja ruchów miejskich, rozmowy o ekonomii społecznej
i spółdzielczości. Zaproszeni prelegenci, paneliści i prowadzący warsztaty to niezwykłe osobowości z ogromną wiedzą i doświadczeniem w temacie szeroko pojętej rewitalizacji.

W ramach Nadodrze MASAKRYTYCZNIE. Kultura Zmiany. odbędzie się Dolnośląski Kongres Ruchów Miejskich. Głos w nim zabiorą działający w województwie dolnośląskim lokalni aktywiści. Będą pracować nad wspólną, obywatelską wizją miasta i regionu. Podejmą tematykę współpracy między organizacjami oraz wzajemnych relacji ruchów miejskich i polityki.

Oprawą dla całości będą wydarzenia artystyczne: pokazy mody, koncerty, warsztaty, pokazy rzemiosła, wystawy, kiermasz świąteczny z pracami artystów z Nadodrza. Kanwą tych wszystkich zdarzeń będzie inauguracja Centrum Rozwoju Zawodowego – Krzywy Komin.

MIEJSCE KONFERENCJI – CENTRUM ROZWOJU ZAWODOWEGO KRZYWY KOMIN:
Konferencja Nadodrze MASAKRYTYCZNIE. Kultura Zmiany. odbędzie się w budynku flago¬wego projektu rewitalizacji: CRZ Krzywy Komin przy ulicy Dubois, który oficjalnie rozpocznie swą działalność w styczniu 2013 roku. Grudniowa konferencja będzie zatem inauguracją działania tego ośrodka edukacji artystyczno – rzemieślniczej.

ORGANIZATOR
Fundacja Dom Pokoju i Infopunkt Nadodrze – Łokietka 5


PARTNERZY:
• Biuro Festiwalowe Impart 2016
• Centrum Zrównoważonego Rozwoju Społeczności LOCUS
• Fundacja Dom Pokoju, prowadząca Infopunkt Nadodrze
• Urząd Miasta Wrocławia
• Towarzystwo Urbanistów Polskich
• Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia
• Spółka Wrocławska Rewitalizacja
• Urząd Miejski Wrocławia - WSPÓŁORGANIZATOR

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama