Ogólnopolska konferencja naukowa "NSZZ >Solidarność< w zakładach pracy 1980-1989"

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-03-07 12:51 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Konferencja „NSZZ »Solidarność« w zakładach pracy 1980-1989” to inicjatywa Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Weźmie w niej udział 32 historyków z całego kraju (Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Poznania, Lublina, Katowic, Opola, Kielc, Gorzowa Wielkopolskiego, Białej Podlaskiej).    

Temat konferencji – zawężony do struktur NSZZ „Solidarność” w wymiarze lokalnym, jest celowym działaniem organizatorów. To właśnie w zakładach pracy, wśród szeregowych członków „Solidarności”, regionalni i krajowi działacze mieli oparcie i legitymację do prowadzenia negocjacji z władzami i prowadzenia polityki związkowej. To ich działania dawały ludziom nadzieję na zmianę sytuacji gospodarczej, społecznej, a w dalszej perspektywie – również politycznej w Polsce.

Na konferencji przedstawione będą m.in.: przekrojowe wyniki badań dotyczące historii poszczególnych zakładowych ogniw NSZZ „Solidarność” dekady lat 80. XX w. reprezentujące  zróżnicowane branże przemysłowe, różne aspekty działalności zakładowych organizacji NSZZ „Solidarność” m.in. relacje zakładów pracy ze strukturami regionalnymi Solidarności, wyniki badań dotyczące szeregowych członków NSZZ „Solidarność”, problematyka niezależnej i podziemnej prasy zakładowej oraz zagadnienia związane z komisjami i sekcjami branżowymi.

W założeniu organizatorów konferencji, obrady mają przyczynić się do rozpowszechnienia wiedzy o lokalnych strukturach Związku i ludziach, którzy je tworzyli. Powinny także stać się impulsem do rozwoju badań historycznych nad rolą i funkcjonowaniem NSZZ „Solidarność”. Istotne w opracowaniu tematu wydają się tu być próby zarówno o charakterze dokumentacyjnym, jak również analitycznym i syntetyzująco – komparystycznym.

13 marca br. –  w ramach konferencji – zaprezentowany zostanie drugi tom „Encyklopedii Solidarności” –  wyjątkowego kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976–1989. Spotkanie odbędzie się w siedzibie Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu (pl. Solidarności 1/3/5).

W dyskusji udział wezmą członkowie redakcji: dr Łukasz Kamiński (Prezes IPN), Przemysław Miśkiewicz (przewodniczący Stowarzyszenia „Pokolenie” w Katowicach), Łukasz Sołtysik (pełnomocnik Encyklopedii Solidarności w regionie Dolny Śląsk), dr Grzegorz Waligóra (redaktor naczelny) oraz goście specjalni: Józef Pinior i Roman Kowalczyk.

Patronaty nad konferencją oraz promocją drugiego tomu „Encyklopedii Solidarności” objęli: 
- patronat honorowy: Prezydent Wrocławia, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oraz Region Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność”,
- patronat medialny: Radio Wrocław, TVP Wrocław, Gazeta Wrocławska, Tygodnik Solidarność, Dolnośląska Solidarność.

Ogólnopolska konferencja naukowa
„NSZZ Solidarność w zakładach pracy 1980-1989”
Wrocław, 14 – 15 marca 2013

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama