Dni Twierdzy Kłodzkiej

Martyna Czerwińska | Utworzono: 2013-08-14 09:20 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
Dni Twierdzy Kłodzkiej - fot. Justyna Chybalska
fot. Justyna Chybalska

W Kłodzku można było się poczuć niemal jak 200 lat temu.

Miasto już po raz ósmy obchodziło Święto Twierdzy. Radio Wrocław zaparkowało swoim wozem satelitarnym na placu Chrobrego w sobotę.

Tuż przed południem w imponujących mundurach przymaszerowali przed Ratusz żołnierze ze swoimi końmi. To był początek krótkiej inscenizacji bitwy prusko - austriackiej z 1866. Rekonstrukcji przyglądały się tłumy mieszkańców i turystów. Co roku twórcy przygotowują nowe, humorystyczne wątki, więc udało się zaskoczyć widownię. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także Jarmark Forteczny oraz nowa inicjatywa - Forum Tradycji.

To okazja do wyjątkowych zakupów. Wystawcy przygotowali produkty roślinne z ekologicznych upraw i tradycyjne, tworzone według lokalnych receptur przetwory. Smakosze złocistego trunku ucieszyli się z I Kłodzkiego Konkursu Piw Domowych. Każdy mógł się dowiedzieć jak we własnym zakresie i bez dużych kosztów zwarzyć własne piwo. Chętni mogli też skosztować specjałów z czeskich i polskich browarów - a nie tylko wielkich koncernów.

Organizatorzy podkreślali na antenie Radia Wrocław, że piwo przeżywa właśnie swoje odrodzenie. Coraz częściej sięgają po nie także panie. Co istotne - lubimy testować. Na popularności zyskują piwa pszeniczne, czy ciemne. To był jednak dopiero przedsmak tego co działo kilka godzin później na stokach bojowych pod fortyfikacją - o godzinie 16:00 rozpoczęła się kulminacyjna i najbardziej widowiskowa część całego święta - Bitwa O Twierdzę.

Licznie zgromadzona widownia obejrzała szturm wojsk francuskich na bronioną przez Prusaków twierdzę W inscenizacji wzięło udział prawie 200 żołnierzy. Rekonstruktorzy przygotowali aż 80 kg prochu armatniego, więc było naprawdę głośno. Mundury uczestników były wiernie odzwierciedlone. Często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Po raz pierwszy na polu bitwy można było zobaczyć ... chirurgów, którzy pomagali rannym żołnierzom. "To żywa lekcja historii, tego nie da się ani opowiedzieć, ani nigdzie przeczytać" - mówili rodzice, którzy zabrali na rekonstrukcje swoje pociechy.

Prawdziwy szturm na Twierdzę Kłodzką został przeprowadzony nocą z 23 na 24 czerwca 1807 r. Następnego dnia wojska pruskie skapitulowały.

Reklama
Załączniki

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.