DRJ na MTB w Obiszowie

Elżbieta Osowicz | Utworzono: 2013-08-31 16:24 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
DRJ na MTB w Obiszowie - fot. Justyna Chybalska

Prawe pół tysiąca zawodników stawiło się na starcie Mistrzostw Polski w Maratonie MTB w Obiszowie. Pogoda do jazdy w górzystym terenie była wyamrzona, słonecznie i prawe bezwietrznie z temperaturą w granicach 22-25 stopni.

Zawodnicy wystartowali na kilku dystansach, ten najważniejszy to 105 kilometrów. Kolarze mieli do pokonania 3 pentle na specjalnie przygotowanej trasie. Od początku narzucili szalone tempo, średnia prędkość wyniosła 28 kilometrów na godzinę. Po pasjonującej rywalizacji wygrał Piotr Brzózka z czasem 3 godziny 50 minut, zaraz za nim na mecie pojawił się brat zwycięzcy Adrian Brzózka. Obaj mówili, że to nie była łatwa trasa, trzeba było bardzo uważać na strome zjazdy i podjazdy.

Wśród kobiet na dystansie 70 kilometrów tryumfowała Katarzyna Solus - Miśkowicz z Bukowiny Tatrzańskiej. Zawodniczka zaraz po przekroczeniu mety została wezwana na kontrolę antydopingową. Jak mówili inspektorzy tym rutynowym badaniom są poddawani wszyscy zwycięzcy i kilka osób wylosowanych.

Trasę 35 kilometrową (dla przyjemności) pokonał ambasador zawodów Paweł Czopek, który chwalił organizację zawodów. Wśród obserwatorów był również Andrzej Pająk z Polskiego Związku Kolarskiego, to pod  jego skrzydłami dojrzewała gwiazda polskiego kolarstwa górskiego Maja Włoszczowska, teraz jak mówi trzeba szukać nowych talentów.

W gminie Gębocice, przy szkołach działają szkółki kolarskie, dzięki którym może w przyszłości pojawi się nowy talent.

Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB zostały rozegrane w Obiszowie już po raz 6. Poza zawodowcami na Dolny Śląsk zjechali także amatorzy z całej Polski, którzy ścigają się bo lubią.

Po przekroczeni mety na wszystkich czekały relaksujące zabiegi fizjoterapeutyczne i posiłki regeneracyjne. Potem pozostało jeszcze tylko umyć i zapakować rower, wrócić do domu i szukać nowych zawodów na których będzie można sprawdzić swoje możliwości.