ARCHI-BOX

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-10-16 20:39 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

W 2013 roku zrealizowane zostaną cztery odsłony cyklu – do udziału w przedsięwzięciu zaproszone zostały grupy projektantów z Polski (Maciej Siuda i Jednorazowe Laboratorium Architektury, KameleonLab, +48 Grupa Projektowa) i z Włoch (AION Studio).

W programie każdej z odsłon są otwarte warsztaty i wystawa oraz książka podsumowująca efekty pracy projektantów.

Praca architekta, jak każda działalność twórcza, obejmuje dwie główne fazy: analizę wszelkich dostępnych informacji dotyczących tematu projektu oraz syntezę,
w wyniku której, w oparciu o dane wyjściowe, powstaje autorskie dzieło.

Pierwszy krok należy zatem do inwestora – to on zamawiając projekt u architekta przekazuje mu swoje oczekiwania związane z projektowanym obiektem. Jednak to architekt jest stroną, która ostatecznie decyduje o sposobie, w jaki te oczekiwania mają zostać spełnione. Na tym etapie ujawnia się drugie oblicze projektanta architektury – choć z założenia  świadczy usługę polegającą na zaspokojeniu potrzeb inwestora, to w praktyce najczęściej „kieruje” klientem. Paradoksalnie, klient dyktuje architektowi swoje wymagania, ale ostatecznie i tak będzie „chodził tak jak architekt mu narysuje”.

Celem wystawy zorganizowanej w ramach trzeciej odsłony cyklu Archi-box jest uchwycenie specyficznego charakteru relacji między projektantem a klientem. Architekci z +48 Grupy Projektowej uznali, że najciekawszą płaszczyzną dla takiej analizy jest współpraca przy projektowaniu domu jednorodzinnego, sprzyjająca nawiązaniu najbardziej intymnego kontaktu. Na potrzeby projektu została opracowana zwięzła ankieta, która umożliwia zebranie podstawowych informacji dotyczących potrzeb i oczekiwań potencjalnego inwestora. Odpowiedzią architektów będą schematyczne koncepcje, przekładające zebrane wytyczne w najprostszy sposób na język architektury.

Przestrzeń wystawy stanie się zapisem relacji pomiędzy potencjalnymi klientami a architektami, a także miejscem ciągłej interakcji między widzami a projektantami, stale uzupełnianym o kolejne, powstające na bazie napływających ankiet koncepcje.

Powstające w ramach wystawy szkice projektowe zostaną opracowane bezpłatnie. Jedyną przewidzianą formą „wynagrodzenia” będzie wyrażenie przez „zleceniodawcę” swojej opinii o propozycji opracowanej na podstawie jego wytycznych.

Otwarcie wystawy:
czwartek 24 października 2013
godzina 20.00

Podczas wernisażu zagrają:
Wojciech Burzyński i Mateusz Kazula (Viadrina)

Więcej informacji na:
www.ma.wroc.pl
www.facebook.com/archiboxx
www.archi-box.tumblr.com

REKLAMA
Zdjęcia

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama