Dolnośląski Festiwal Architektury '13

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-10-18 09:55 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

IDEA DoFA

Dolnośląski Festiwal Architektury DoFA został zainicjowany w 2011r. jako coroczne, interdyscyplinarne przedsięwzięcie o zasięgu regionalnym. W jego programie znajda Państwo liczne wydarzenia skierowane do profesjonalistów, miłośników architektury, laików, dorosłych, młodzieży i dzieci - słowem, wszystkich tych, którzy w jakikolwiek sposób czuja się związani z otaczającą nas przestrzenią i którzy chcieliby jak najwięcej się o niej dowiedzieć. W ciągu jednego październikowego tygodnia będą mieli Państwo okazje odwiedzić mnóstwo ciekawych miejsc, spotkać się z interesującymi ludźmi, obejrzeć wystawy i projekcje filmowe, poznać wiele opinii i wziąć udział w spotkaniach, które z pewnością pomogą dostrzec inna stronę architektury, być możne dotąd nie zauważaną.

Jako organizatorzy DoFA pragniemy badać i dokumentować dorobek architektoniczny Dolnego Ślaska oraz honorować wartościowe osiągnięcia w architekturze, urbanistyce i dziedzinach pokrewnych. Chcemy edukować, proponować, aktywizować. Wspólnie z Państwem mamy nadzieje kreować nowy ład przestrzenny,
dlatego tez, zwłaszcza w tej edycji, bardzo istotny jest dla nas udział lokalnych społeczności w diagnozowaniu problemów oraz współtworzeniu naszego miasta i regionu.


AKU
.
URA
MIASTA


W TEGOROCZNEJ EDYCJI – POD HASŁEM PRZEWODNIM AKUPUNKTURA MIASTA – NACISK KŁADZIEMY NA PRZESTRZENIE PUBLICZNE O SZCZEGÓLNYM, A NIEWYKORZYSTANYM POTENCJALE I NA ZMOTYWOWANIE MIESZKANCÓW DO PODJECIA DZIAŁAN W CELU ULECZENIA PUNKTÓW ZAPALNYCH.

DoFA’13 zwraca uwagę na:

partycypacje w kreowaniu miasta, dzielnicy, osiedla, podwórka jako naturalnych skupisk kontaktów, wymiany poglądów oraz działalności róznych grup wiekowych, kulturowych, zawodowych i społecznych. Przyświeca nam idea „miasta mieszkańców” oraz „smart city”. Naszkicujemy swoisty „atlas anatomii”, będziemy badać i „nakłuwać” te miejsca, które maja potencjał niezbędny do zaktywizowania lokalnych wspólnot, a następnie spróbujemy wytyczyć kierunek dla nowych relacji
przestrzenno-społecznych – zwłaszcza w tych obszarach, które sa dzisiaj użytkowane w sposób zaburzający lub degradujący ich funkcje przestrzeni publicznych.

BLOKI PROGRAMOWE DoFA

[WYSTAWY KONKURSOWE]

Najlepsze realizacje dolnośląskie z ostatnich 5 lat; projekty koncepcyjne młodych architektów; retrospektywa laureata Honorowej Nagrody SARP Wrocław; konkurs fotograficzny „Kadry Modernizmu”, wystawa pokonkursowa na zagospodarowanie placu Piłsudskiego wraz z ogłoszeniem wyników konkursu organizowanego wspólnie z AMS S.A.

[WYSTAWY PROBLEMOWE]

Ekspozycje tematyczne i monograficzne związane z szeroko pojęta architektura i kreowaniem ładu przestrzennego.

[KONFRONTACJE]

Debaty publiczne, spotkania i wykłady skupione wokół zagadnień architektury oraz poruszające tematykę społecznego zrozumienia rożnych jej aspektów; w tym roku wydarzeniami towarzyszącymi są wykłady i prezentacje odbywające się równolegle w ramach warsztatów studenckich OSSA Wrocław.

[OTWARTE MIASTO]

Wycieczki tematyczne i zwiedzanie najciekawszych architektonicznie obiektów oraz przestrzeni miejskich.

[PROJEKCJE]

Cykl spotkań filmowych w Kinie Nowe Horyzonty, okazujących rożne oblicza architektury w światowej kinematografii.

[PRZESTRZEŃ]

Koncerty, działania o charakterze warsztatowym, performatywnym i interaktywnym.

[PUBLIKACJE]

Katalog festiwalowy, mapa architektoniczna regionu i inne.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama