Z pamiętnika młodej lekarki

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-10-23 10:02 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Od tych słów rozpoczynały się legendarne audycja radiowe „Z pamiętnika młodej lekarki”, autorstwa Ewy Szumańskiej. By przypomnieć tę zasłużoną dla polskiej kultury wrocławiankę, przez blisko 50 lat związaną z Radiem Wrocław, Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” stworzył wirtualną wystawę historyczną, której premiera odbędzie się 27 października 2013 r. o godz. 17.00 w Sali Koncertowej Radia Wrocław.

Bohaterka wystawy – Ewa Szumańska – była żołnierzem Armii Krajowej, grała na deskach teatrów w Krakowie i Łodzi, a po przeprowadzce do Wrocławia była aktorką Teatru Dramatycznego. Pod koniec lat 50. rozpoczęła swoją przygodę z mikrofonem, najpierw jako dziennikarka radiowa, później jako autorka skeczy i słuchowisk. Współpracowała m.in. z Andrzejem Waligórskim, Janem Kaczmarkiem czy Kabaretem Elita. Wcielała się w role m.in. Kiki Starorypińskiej, Babci Pimpusiowej i Basieńki z „Rycerzy”. Zasłynęła w eterze jako Młoda Lekarka w autorskiej audycji „Z pamiętnika młodej lekarki”.

Pasją jej życia były także podróże, których owocem jest kilkanaście książek, m.in. „Ślady na Oceanie” (1963), „Kołysanie” (1972), „Tunes, Tunes” (1979), „Moi przyjaciele Latynosi” (1981). Ostatnia książka, „Skrwawione wzgórza Afryki” (1996), to reportaż z jej ostatniego wyjazdu na czarny ląd, kiedy trwały tam już bratobójcze walki. Podróże stanowiły także inspirację dla audycji radiowych. Po każdej wyprawie nagrywała „Pocztówki z rejsu” – minireportaże z podróży, w których opowiadała o kulturze, zabytkach oraz ludziach, których poznała podczas wyprawy.

Wirtualna wystawa historyczna dostępna będzie od 27 października pod adresem www.mloda-lekarka.pl. Prezentowana tam będą unikalne zdjęcia z okresu kiedy Ewa Szumańska występowała w teatrze, fotografie dokumentujące jej podróże oraz pracę w radio. Ponadto będzie można wysłuchać nagrań legendarnych audycji, zobaczyć rękopisy.

Podczas koncertu, który odbędzie się w niedzielę, 27 października 2013 r., o godz. 17:00 w Sali Koncertowej Radia Wrocław, wystąpi kabaret „Elita”, który przez lata współpracował z Ewą Szumańską w Studiu 202. Wystaw objęta jest honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia – Rafała Dutkiewicza. Organizacja przedsięwzięcia została dofinansowana ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura Interwencje.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” zajmuje się dokumentowaniem i popularyzacją powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska, organizuje wystawy, koncerty, programy  edukacyjne i sympozja naukowe. Prowadzi działalność wydawniczą. Głównym celem Ośrodka jest stworzenie nowoczesnego muzeum – Centrum Wystaw Historycznych w zajezdni przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu, w kolebce wrocławskiej „Solidarności”.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama