IOM we Wrocławiu

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-12-04 10:43 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
A|A|A

Organizacja otwiera pierwszy punkt konsultacyjny we Wrocławiu. Utworzona w 1951 roku Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) jest najważniejszą organizacją międzyrządową zajmującą się migracjami. Organizacja zrzesza obecnie 151 krajów. Celem działania IOM jest promowanie uporządkowanych migracji, przynoszących korzyści zarówno osobom migrującym jak i społeczeństwom, w warunkach zapewniających poszanowanie dla praw człowieka. Konstytucja IOM kładzie wyraźny nacisk na istnienie związku między migracjami a rozwojem ekonomicznym, społecznym i kulturowym, podkreślając, że prawo do swobodnego przemieszczania się osób jest ważnym elementem stymulującym globalny rozwój.

IOM oferuje rządom poszczególnych państw oraz migrantom zróżnicowane formy pomocy. Na mocy swego mandatu IOM działa na rzecz wdrażania metod zarządzania migracjami zapewniających ich uporządkowany i humanitarny charakter oraz promowania współpracy międzynarodowej w dziedzinie migracji. Wspiera aktywnie wysiłki podejmowane przez społeczność międzynarodową zmierzające do wypracowywaniu praktycznych rozwiązań problemów migracyjnych. IOM udziela również pomocy humanitarnej migrantom znajdującym się w trudnej sytuacji.

Pośród działań przekrojowych Organizacji należy wymienić promocję międzynarodowego prawa migracyjnego, inicjowanie debat oraz formułowanie zaleceń dotyczących polityki migracyjnej i ochrony praw migrantów oraz działania dotyczące ochrony zdrowia w kontekście migracji. IOM na terenie Polski działa od 2002 roku, realizując projekty m.in. w zakresie pomocy w dobrowolnym powrocie i reintegracji, integracji imigrantów, przeciwdziałania handlowi ludźmi, ochrony zdrowia migrantów oraz różne projekty badawcze.

Obecnie w Polsce IOM posiada biuro w Warszawie oraz nowo otwarty punkt konsultacyjny we Wrocławiu. Więcej informacji na iom.pl.

REKLAMA

Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.
Reklama