92. URODZINY TYMOTEUSZA KARPOWICZA

Radio Wrocław | Utworzono: 2013-12-10 18:53 | Zmodyfikowano: 2014-05-01 00:12
92. URODZINY TYMOTEUSZA KARPOWICZA - mat. prasowe
mat. prasowe
92. URODZINY TYMOTEUSZA KARPOWICZA - 0

15.12.2013 [niedziela] - Scena na Strychu
godz. 17.00-18.00 – zdarzenie sceniczne wg Odwróconego światła Karpowicza
godz. 18.20-19.30 – rozmowa

Zdarzenie sceniczne  na podstawie poematu Odwrócone światło. Tymoteusza Karpowicza
Reżyseria: Weronika Szczawińska.
Obsada: Aleksandra Dytko, Jolanta Solarz, Tomasz Orpiński
oraz Krzysztof Kaliski, autor i wykonawca muzyki.

Każda próba wprowadzenia utworów poetyckich Tymoteusza Karpowicza w obszar teatru jest mierzeniem się z niemożliwym – mówi Weronika Szczawińska. – Gęste od znaczeń, asocjacji i współbrzmień teksty, konstruowane według misternych i nierzadko rygorystycznych zasad, uchylają się przed dramatyzacją rozumianą w kategoriach aktorskiej interpretacji. Tym, co teatr może utworom tego pisarza zaoferować, jest przeprowadzenie ich przez ciało i głos aktora – ucieleśnienie owego szczególnego teatru języka, powiązane z próbą usłyszenia go na różne sposoby, odkrycie znaczeń i połączeń wydarzających się poza obszarem pisma. W zdarzeniu scenicznym opartym na poemacie Odwrócone światło tekst zostanie zaprezentowany kilka razy, w kilku wariantach. Celem takiego zabiegu jest próba uchwycenia szczególnej dynamiki – współzależności struktur językowych i muzycznych. [Weronika Szczawińska].

Prezentacja tomu IV Dzieł zebranych Karpowicza wydawanych przez Biuro Literackie. Tom zawiera teksty rozproszone oraz niepublikowane. Książka jest uzupełnieniem poetyckiej twórczości wrocławskiego autora, zamyka część serii wydawniczej zbierającej jego dorobek poetycki. W rozmowie wezmą udział:

Jarosław Broda, były redaktor Radia Wrocław i dyrektor Państwowego Wydawnictwa Naukowego. Obecnie dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Jan Stolarczyk, redaktor naczelny Wydawnictwa Dolnośląskiego (1987-2007). Kurator spuścizny pisarskiej Tymoteusza Karpowicza, sekretarz i edytor twórczości Tadeusza Różewicza.

Weronika Szczawińska, reżyserka, doktorantka w Instytucie Sztuki PAN, autorka słuchowiska Dźwiękowy zapis doliny Karpowicza, które przygotowała w naszym teatrze w maju br. w ramach cyklu strefy_kontaktu_karpowicz, i które było transmitowane na żywo przez Radio Wrocław.

Rozmowę poprowadzi Joanna Roszak, adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Stypendystka tygodnika „Polityka” (2004), nominowana do Medalu Młodej Sztuki (2007), autorka książki-rozmów o Karpowiczu W cztery strony naraz.

Podczas wieczoru można będzie kupić Dzieła zebrane Tymoteusza Karpowicza wydane przez Biuro Literackie. Prosimy o telefoniczną rezerwację miejsc w Dziale Promocji, tel. 71 358 89 41, 71 358 89 53. Cykl 'wtw://strefy_kontaktu_karpowicz jest realizowany we współpracy z Biurem Literackim we Wrocławiu.

Reklama

Komentarze (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.